“Geleceğe İşbaşı-II -Sağlık” projesinden mezun olan genç kızlar yapılan kutlamada kep attı.

Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü ortaklığında gerçekleştirdiği “Geleceğe İşbaşı-II -Sağlık” projesi mezunlarını verdi. 18 yaş sonrasında çocuk gençlik merkezlerinden (ÇOGEM) herhangi bir mesleki eğitim almadan ayrılmak durumunda kalan genç kızların eğitimli ve istihdama hazır şekilde ayrılması amaçlanan proje kapsamında, eğitimlerini başarıyla tamamlayan 18 genç kızın mezuniyetleri sertifika verilerek kutlandı.

Geleceğe İşbaşı, İnovasyonda Kadın ve Mülteci Kadınlara yönelik projelerinin katılımcıları, partnerleri ve STK temsilcilerinin de bulunduğu mezuniyet programı KADEM Genel Merkezinde gerçekleştirildi.

Programda konuşan KADEM Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar; KADEM’in özelde kadın hakları için çalışırken, bu ortak hedeflere, daha huzurlu bir dünya hedefine adanmış bir adres olduğunu söyledi. Bayraktar: “Mülteci projesiyle insanlık vazifemizi yaparak Suriye’de devam eden iç savaştan kaçıp ülkemize sığınan kardeşlerimize Ensar olmaya çalıştık. Biliyoruz ki sorun sadece barınma değil. Bu nedenle mülteci kadınlara yönelik kültürel ve ekonomik entegrasyon projesi başlattık. KADEM olarak, dil öğrenmeleri, toplumla kaynaşmaları, kamuoyunda mültecilere yönelik yanlış algıyı düzeltme gibi ihtiyaçlara dikkat çektik”

Geleceğe İşbaşı Projesine değinen Bayraktar: “Geleceğe İşbaşı projemize katılan yetiştirme yurtlarındaki genç kızlarımız umudun sembolü oldu. Nelerin değişebileceğini gösterdiler bize. Bugün aldığınız sertifikalar sadece mesleki yeterlilik değil, aynı zamanda KADEM ve gönüllülerinin dostluk belgesidir.”

KADEM Genel Başkanı  Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz Geleceğe İşbaşı projesi ile Yetiştirme Yurtlarındaki genç kızlarımıza istihdam sağlama gayretinde olduklarını ifade etti. Aydın: Proje kapsamında mentörlerimiz genç kızlarımızla görüşmeler yapmakta ve bu vesile ile topluma, iş hayatına uyumlarını kolaylaştırmaktalar. Projemizin ilk etabı sonrasında 11,ikinci etap eğitimleri sonucunda ise 18 genç kızımız staja başlayarak akabinde istihdam edilecekler.

KADEM’in İnovasyonda Kadın Projesini de anlatan Aydın: “Melek Yatırımcılarla buluşan katılımcılar fikirlerini nasıl geliştirebilecekleri, sektörde kendilerine nasıl yer bulacakları öğrendiler.”

Bugünün Dünya Mülteciler Günü olduğunu hatırlatan Aydın: “%80’ini kadın-çocukların oluşturduğu mülteci kardeşlerimizle ilgili çalışmaları her daim gündemimizde tutuyoruz.”

Programda ASBP İstanbul İl Müdürü Selim Çelenk, partnerleri olduğu Geleceğe İşbaşı Projesinden ötürü yetiştirilen genç kızlar adına KADEM’e teşekkür etti.

Programda konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, KADEM’in mültecilerle ilgili çalışmalarındaki en önemli partnerlerinden biri olduğunu söyledi.

Kaynak: Bugün Dünya Mülteciler Günü… Mülteci sorunu başta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerinin ve tüm dünyanın gündeminde en üst sıralardadır. 5 milyona yakın Suriyeli ülkelerini terk etmek zorunda kaldı.3 milyonu aşkın savaş mağduru Suriyeli ise Türkiye’ye ve Türk milletine sığındı. Savaş gibi dramlardan maalesef en çok kadın ve çocuklar etkileniyor. KADEM de özellikle bu dezavantajlı gruplara yönelik çalışmalar yapıyor. ”

Programın sonunda Geleceğe İşbaşı – II ‘Sağlık’ mezunlarını sertifikalarını alarak keplerini attı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top