“KADIN MUTFAK AKADEMİSİ”NDE EĞİTİMLERİNİ TAMAMLAYAN GELECEĞİN AŞÇILARI SERTİFİKALARINI ALDI

Necmettin Erbakan Üniversitesi, TOBB Konya Kadın Girişimciler Kurulu ve KADEM Konya Temsilciliği iş birliğiyle gerçekleştirilen Kadın Mutfak Akademisi projesinde eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Kadınların işgücüne katılımının artırılmasını hedefleyen, Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi, TOBB Konya Kadın Girişimciler Kurulu ve KADEM Konya Temsilciliği paydaşlığında Konya Ticaret Odası (KTO), Konya Sanayi Odası (KSO) ve Konya Ticaret Borsası’nın (KTB) destekleriyle düzenlenen Kadın Mutfak Akademisi programının lansman ve mezuniyet töreninde başarılı kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.

Kadın Mutfak Akademisi sertifika töreninde mezunlar adına söz alan Kamile Küçük, “Proje sayesinde kadınların el ele verdiklerinde neleri başarabileceğini tekrar göstermiş olduk. Projede emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler” dedi.

NEÜ Ahmet Keleşoğlu Yerleşkesi Havuzbaşı’nda yapılan törende, kadının onuruyla yaşayabileceği güvenli bir toplum ve adil bir gelecek inşa etmek amacıyla çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen KADEM Konya İl Temsilcisi Aytül Dağ, “Kadınlarımızın kendilerinde var olan çalışma ruhu ve potansiyeli topluma faydalı hale getirmek adına ihtiyaçları olan duygular özgüven ve cesaret, bize düşen ise onları bu yolda desteklemek. Bu bilinçle hayata geçirdiğimiz projemizle, yeteneklerini toplum yararına kullanmaları için kadınlarımızı teşvik ediyoruz” şeklinde konuştu.

Törende konuşan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Konya Başkanı Hatice Tulukcu Erkan, “Bir yıl önce hayal kurarak, gayretle bir yola çıktık ve şuan hayalimizin gerçekleştiğine şahit oluyoruz. Kadın Girişimciler Kurulu olarak, kadın girişimciliğini desteklemek ve ülkemizde kadın istihdamını artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

NEÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Arslan ise, proje hakkında bilgiler vererek kursiyerleri tebrik etti. Prof. Dr. Arslan, projeyi destekleyen başta NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu olmak üzere tüm paydaşlara, sponsorlara ve projede emeği geçen herkese de teşekkürlerini iletti.

Törene katılan ve faydalı ve sürdürülebilir bir projeye daha imza atmanın heyecanını yaşadıklarını ifade eden KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sevim Zehra Can Kaya ise, “Mesleki eğitimi olmayıp çalışmak isteyen kadınlarımızın eğitim alması sağlanarak istihdamlarının gerçekleştirilmesi ve bunun sürdürülebilir olması çok kıymetli. KADEM olarak bizler, kadının fırsat eşitliğine ulaşması, kadın ve erkeğin toplumsal hayata dengeli katılımı, sorumluluk ve rollerinin adaletli paylaşımı ilkeleri çerçevesinde projeler üretiyoruz. Bu doğrultuda üreten, emeğinin karşılığını alabilen kadın sayısının artması için uğraşıyoruz” ifadelerini kullandı.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Günseli Özen, “Görüyoruz ki, bütün hayaller Kadın Mutfak Akademisi’nde birleşmiş. Önemli olan hayallerin birleşmesi ve hayata geçmesi. TOBB’da 2007’den beri kadın girişimciliğini arttırmaya gayret ediyoruz. Yola yüzde 7 ile başlamıştık, şimdi yüzde 12’lere geldik. Son iki yılda olağanüstü işler başardık ki onlardan bir tanesi de bugün tanıklık ettiğimiz Kadın Mutfak Akademisi… Akademiden mezun olan kadınlarımızı tebrik ediyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Törende son olarak söz alan ve üniversite olarak Türkiye’de ilkleri gerçekleştirmeye devam ettiklerini ve bundan büyük mutluluk duyduklarını belirten NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu ise, “Necmettin Erbakan Üniversitesinin imza attığı her proje Konya adına, Türkiye adına yapılan işler demektir. Üniversite olarak üniversite-sanayi iş birliği adımını çoktan geçtik. Üniversitenin bilgi ve birikiminin kullanılabileceği her alanda dernek ve kurumlarla yapılacak iş birliklerine odaklandık. Kadın Mutfak Akademisi de, bu iş birliklerinden sadece bir tanesi. Bu projede, çok önemli birçok paydaş bir araya geldi. Ciddi bir enerji ve gayret gerektiren bu yolda kadınlar, azim ve gayretle bu işi başardılar” diyerek sözlerini tamamladı.

Kadın Mutfak Akademisi projesi kapsamında 25-45 yaş aralığında 10 kadına Necmettin Erbakan Üniversitesi Gastronomi Bölüm akademisyenlerinden 8 haftalık nezaket ve protokol kuralları, iletişim, gıda güvenliği, temel mutfak bilgileri, menü hazırlama, satın alma ve mutfak hijyeni konularında teorik dersler ile yemek yapma (hazırlama, pişirme, sunum ve saklama aşamaları) ve Konya mutfağı ile ilgili uygulamalı dersler verildi. Dersler sonunda katılımcılara teorik ve uygulamalı sınavlar yapıldı. Düzenlenen tören, kursu başarıyla tamamlayan kadınlara sertifikalarının verilmesinin ardından, proje sponsorlarına plaket takdimi ve katılımcılara Konya ve Selçuklu Mutfağı’ndan yemeklerin ikram edilmesiyle sona erdi.