“KADIN MUTFAK AKADEMİSİ”NDE EĞİTİMLERİNİ TAMAMLAYAN GELECEĞİN AŞÇILARI SERTİFİKALARINI ALDI

Geleceğin aşçıları sertifikalarını aldı. Program; Kadın Mutfak Akademisi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, TOBB Konya Kadın Girişimciler Kurulu ve KADEM Konya Temsilciliği iş birliğiyle gerçekleştirildi. Kadın Mutfak Akademisi projesinde eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Kadınların işgücüne katılımının artırılmasını hedefleyen, Kadın Mutfak Akademisi programının lansman ve mezuniyet töreninde başarılı kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.

Kadın Mutfak Akademisi sertifika töreninde mezunlar adına söz alan Kamile Küçük, “Proje sayesinde kadınların el ele verdiklerinde neleri başarabileceğini tekrar göstermiş olduk. Projede emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler” dedi.

“Bir yıl önce hayal kurarak, gayretle bir yola çıktık.”

KADEM Konya İl Temsilcisi Aytül Dağ, “Kadınlarımızın kendilerinde var olan çalışma ruhu ve potansiyeli topluma faydalı hale getirmek adına ihtiyaçları olan duygular özgüven ve cesaret, bize düşen ise onları bu yolda desteklemek. Bu bilinçle hayata geçirdiğimiz projemizle, yeteneklerini toplum yararına kullanmaları için kadınlarımızı teşvik ediyoruz” şeklinde konuştu.

Törende konuşan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Konya Başkanı Hatice Tulukcu Erkan, “Bir yıl önce hayal kurarak, gayretle bir yola çıktık ve şuan hayalimizin gerçekleştiğine şahit oluyoruz. Kadın Girişimciler Kurulu olarak, kadın girişimciliğini desteklemek ve ülkemizde kadın istihdamını artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sevim Zehra Can Kaya ise, “Mesleki eğitimi olmayıp çalışmak isteyen kadınlarımızın eğitim alması sağlanarak istihdamlarının gerçekleştirilmesi ve bunun sürdürülebilir olması çok kıymetli.

KADEM olarak bizler, kadının fırsat eşitliğine ulaşması, kadın ve erkeğin toplumsal hayata dengeli katılımı, sorumluluk ve rollerinin adaletli paylaşımı ilkeleri çerçevesinde projeler üretiyoruz. Bu doğrultuda üreten, emeğinin karşılığını alabilen kadın sayısının artması için uğraşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Görüyoruz ki, bütün hayaller Kadın Mutfak Akademisi’nde birleşmiş.”

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Günseli Özen, “Görüyoruz ki, bütün hayaller Kadın Mutfak Akademisi’nde birleşmiş. Önemli olan hayallerin birleşmesi ve hayata geçmesi. TOBB’da 2007’den beri kadın girişimciliğini arttırmaya gayret ediyoruz. Yola yüzde 7 ile başlamıştık, şimdi yüzde 12’lere geldik. Son iki yılda olağanüstü işler başardık ki onlardan bir tanesi de bugün tanıklık ettiğimiz Kadın Mutfak Akademisi… Akademiden mezun olan kadınlarımızı tebrik ediyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Düzenlenen Törende Geleceğin Aşçıları Sertifikalarını Aldı

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu ise, “Necmettin Erbakan Üniversitesinin imza attığı her proje Konya adına, Türkiye adına yapılan işler demektir. Üniversite olarak üniversite-sanayi iş birliği adımını çoktan geçtik. Üniversitenin bilgi ve birikiminin kullanılabileceği her alanda dernek ve kurumlarla yapılacak iş birliklerine odaklandık. Kadın Mutfak Akademisi de, bu iş birliklerinden sadece bir tanesi. Bu projede, çok önemli birçok paydaş bir araya geldi. Ciddi bir enerji ve gayret gerektiren bu yolda kadınlar, azim ve gayretle bu işi başardılar” diyerek sözlerini tamamladı.

Kadın Mutfak Akademisi projesi kapsamında 25-45 yaş aralığında 10 kadına Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde ders verildi. Gastronomi Bölümü;

  • NEÜ akademisyenlerden 8 haftalık nezaket ve protokol kuralları,
  • İletişim,
  • Gıda güvenliği,
  • Temel mutfak bilgileri,
  • Menü hazırlama,
  • Ayrıca satın alma ve mutfak hijyeni konularında teorik dersler ile yemek yapma ve Konya mutfağı ile ilgili uygulamalı dersler verildi.

Dersler sonunda katılımcılara teorik ve uygulamalı sınavlar yapıldı. Düzenlenen törende geleceğin aşçıları sertifikalarını aldı. Ayrıca program, proje sponsorlarına plaket takdimi ve  yemek ikramı ile  sona erdi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top