Geleneksel Üretimin Genç Gönüllü Elçileri’nin Son Durağı Polatlı Oldu

KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği) yürütücülüğünde, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı desteği ve KADEM Ankara Temsilciliği koordinatörlüğünde hayata geçirilen “Geleneksel Üretimin Genç Gönüllü Elçileri Projesi” kapsamında gençler bu hafta geleneksel üretim atölyelerinin sonuncusunu Ankara’nın gelişmiş tarım kültürü ile medeniyetlere ev sahipliği yapmış Polatlı ilçesinde gerçekleştirdi.

Geleneksel Üretimin Genç Gönüllü Elçileri Projesi’ne katılan gençler ilk olarak Ankara Tarım ve Orman İl Müdürlüğü desteğiyle Polatlı’da faaliyet gösteren Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifini ziyaret ettiler. Kooperatifteki girişimci ve üretken kadınlardan karpuz kabuğundan reçel ve pekmez yapımının inceliklerini öğrenerek üretimde onlara gönüllü destek verdiler. Polatlı Tarım ve Orman İlçe Müdürü Burhanettin Sütçü de üretim atölyesine katılarak gençlerle sohbet etti. Sütçü, projenin geleneksel üretimde kadın emeğinin görünürlüğü, geleneksel ürünlerin bilinirliği ve kadın istihdamında kooperatiflerin önemine vurgu yaparak gençleri bilgilendirdi.

Kooperatifteki sıfır atık anlayışı ile üretilen karpuz kabuğu reçelinin üretim sürecinin öğrenilmesinin ardından ilkçağlardan yakın dönemlere uzanan köklü bir tarihe sahip olan Polatlı’da kültür gezisi yapıldı. Gençler ilk olarak Gordion Müzesi ve Tümülüs Örenyeri’ni ziyaret ettiler. Daha sonra Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) rehberliğinde, Türklerin Anadolu`daki bin yıllık varlığının da dönüm noktalarından biri olan Sakarya Meydan Savaşı’nın gerçekleştiği alanları gezdiler.

Gezi sonunda gençler Milli Mücadele`nin zaferle sonuçlanmasında emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm komutanları, şehitleri, gazileri, kadını erkeğiyle mücadele eden Türk milletini rahmetle ve minnetle yad etmek amacıyla Sakarya Şehitliği Zafer Anıtı ile Dua Tepe’de Türk bayrağı açtılar.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top