Genç KADEM Kocaeli’den Müze ve İzmit Tarih Koridoru Gezisi

KADEM Kocaeli Temsilciliği, Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Genç KADEM Kulüp üyeleri ve Genç KADEM Gönüllülerine Müze ve Tarih Koridoru Gezisi düzenledi.

18 Mayıs Uluslararası Müze Günü etkinlikleri kapsamında KADEM Kocaeli Temsilciliği, KOÜ Genç KADEM Üniversite Kulübü üyeleri ve Genç KADEM Gönüllüleri ile birlikte Müze ve Tarih Koridoru Gezisi düzenledi.

Gezi İzmit’in tarihi tren garı binasının yanında yer alan Kocaeli Arkeoloji Müzesi ile başladı. Ulusal bir müze olan Arkeoloji Müzesi’nde rehberimiz arkeolojik eserlerin çıkarıldığı bölgeler ve dönem hakkında bilgiler verdi.

Ardından Kocaeli ve İzmit’in sembolü olarak bilinen, II. Abdülhamid tarafından yapılan Saat Kulesi’ne gidildi. Sonrasında Osmanlı Devleti’nde tek küçük saray olarak bilinen Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi rehber eşliğinde gezildi.

İzmit’in Kuvayı Milliye Dönemi ve dönemin kahramanlarına ilişkin belgeler, askeri merasim ürünleri, silahlar, Mustafa Kemal Atatürk’ün eşyaları, Osmanlı’nın seçkin kültürüne ait gümüş, tekstil gibi koleksiyonların yer aldığı Atatürk Redif ve Etnografya Müzesi ile geziye devam edildi.

Son olarak İzmit’in Tarih Koridoru’nda yer alan 19.yy ait bir eser olan Selim Sırrı Paşa Konağı’nın tarihi görevlilerden dinlenildi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top