Genç KADEM ve Dünya Şampiyonu Sporcular Gazze’nin Yanında:

“Yılmayın! Filistinli genç kardeşlerimizle bayram gibi bayramlar kutlayacağız.”

Genç KADEM ve dünya şampiyonu sporcular, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında, Sultanahmet Meydanı’nda Gazze için buluştular. Millî sporcular Necmettin Erbakan Akyüz, Zeynep Makbule Akyüz, Mehmet Demirci ve Ravzanur Şahin’in destek verdiği etkinlikte, Filistin halkıyla dayanışma ve boykota devam çağrısı yapıldı.

Kadın ve Demokrasi Vakfı’nın (KADEM) gençlik kurulu Genç KADEM, Gazze’de devam eden “Soykırıma Karşı Gençlik Buluşması” düzenledi. Sultanahmet Meydanı’nda bir araya gelen Üniversiteli Genç KADEM üye ve gönüllüleri ile KADEM’in Gazzeli bursiyerleri, dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerde devam eden eylemlerin bir parçası olarak günübirlik çadır kampı kurdu.

Etkinlikte basına açıklamalarda bulunan Genç KADEM Başkanı Hande Bilirgen, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı her yıl çeşitli etkinliklerle kutladıklarını, bu yıl ise Gazze’de öldürülen çocukların, gençlerin ve masum sivillerin acısını dile getirmek için toplandıklarını belirtti. Genç KADEM Başkanı Bilirgen, “Bugünün gençleri, geleceğin yetişkinleri olarak, bütün insanlık adına utanç içindeyiz”, “Dünyanın dört bir yanında milyonlarca gencin de aynı duyguları paylaştığının farkındayız” dedi.

Bilirgen sözlerini şöyle sürdürdü, “Amerika’dan Japonya’ya kadar binlerce üniversitede gençler, kurdukları çadır kamplarda İsrail’in insanlık dışı katliamlarına tepki gösteriyor. Bizler; üniversite kampüslerindeki bu onurlu direnişi, 19 Mayıs vesilesiyle meydanlara taşımak istedik. Kurduğumuz bu çadır kampla, İsrail’e ve destekçilerine bir mesaj veriyoruz: Gelişmiş silahlarınız, füzeleriniz, bombalarınız insanları öldürebilir ama insanlık onurunu öldüremezsiniz! Demir kubbeniz sizi füzelerden koruyabilir ama tarihe bebek katili olarak geçmenizi engelleyemez. Biz gençler, bulunduğumuz her platformda bu Siyonist vahşeti haykıracak ve Filistinli kardeşlerimizin yanında olacağız.”

Kazandığı 6 madalyayla Türkiye’yi gururlandıran Dünya Kung Fu Şampiyonu Necmettin Erbakan Akyüz, dört kez Wushu Dünya Şampiyonu olan Zeynep Makbule Akyüz, Avrupa Wushu Şampiyonu Mehmet Demirci ve Kung Fu Balkan Şampiyonu Ravzanur Şahin de etkinliğe destek verenler arasındaydı.

Soykırıma Karşı Gençlik Buluşması’na katılan Necmettin Erbakan Akyüz şunları söyledi: “Oradaki çocukların verdiği mücadelenin milyonda birini biz vermiyoruz. Füzelere tanklara göğsümüzü siper etmiyoruz. Biz malımızla, kariyerimizle başarılarımızla mücadelemizi, tepkimizi ve sesimizi çıkartıyoruz.”

Sözlerine “Filistin bir dil, din, ırk meselesi değildir” diyerek başlayan Zeynep Makbule Akyüz ise şunları dile getirdi: “Filistin bir insanlık meselesidir. Biz gençler ve sporcular olarak ‘nehirden denize özgür Filistin’ olana dek susmayacağız. Filistin’in her zaman yanındayız.”

 

Genç KADEM Başkanı Hande Bilirgen, Türkiye’deki Gazzeli üniversite öğrencilerinin ve birçok STK’dan gençlerin katıldığı Soykırıma Karşı Gençlik Buluşması’nda boykot ve dayanışma mesajlarını yinelendi. Bilirgen şöyle konuştu: “İnanıyoruz ki tarih, biz gençlerin direnişiyle değişecek. Buradan Gazze’de ölümle burun buruna yaşayan kardeşlerimize de sesleniyoruz: Yılmayın! İnanıyoruz ki zalimler hak ettikleri cezayı bulacak ve bizler, Filistinli genç kardeşlerimizle birlikte bayram gibi bayramlar kutlayacağız. Herkesi, ısrarla, boykota ve Filistin halkının yanında durmaya davet ediyoruz. Nehirden denize özgür Filistin için…”

Boyama, karpuz bileklik yapımı gibi etkinliklerin yer aldığı çadır kamptaki Filistin nöbeti, turistlerin ve gençlerin katılımıyla gün boyu devam etti.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top