Genç KADEM’liler, Hatay’da
Sığınmacı Ailelerle Buluştu

26 Ekim 2019, Hatay

KADEM Gençlik Komisyonu tarafından her yıl düzenlenen “Gençlik Kampı” bu yıl Hatay Arsuz Gençlik Kamp Alanı’nda gerçekleştirildi. Gençlik Kampı’na; KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Kurumsal Yapılanma Direktörü Emine Kork, Hatay Temsilcisi Selma Tunç, Gençlik Komisyonu Başkanı Ebru Aracı, Genç Kızılay Başkanı Emre Koç ile KADEM’in 47 temsilciliğinin bulunduğu illerdeki gençlik komisyonu başkan ve üyeleri katıldı.

KADEM Gençlik Komisyonunun Genle Merkez ve illerde bulunan üyelerinin birbirleriyle olan iletişimlerini iyileştirmek, yapılan çalışmaların herkese ulaşmasını sağlamak amacıyla izlenecek yol haritasının belirlenmesi amacıyla düzenlenen kamp, Gençlik Komisyonu Başkanı Ebru Aracı’nın konuşmasıyla başladı. Aracı konuşmasına, kampın düzenlenme amacını anlatarak başladı. Aracı; “Ülkemizim farklı illerindeki Gençlik Kom. Üyelerimizin bir yıl boyunca yürüttükleri projeleri konuşmak için her yıl gençlik kampı düzenliyoruz. Bu yıl Hatay’da kampımızın beşincisini gerçekleştiriyoruz. Ortadoğu, Asya ve Avrupa’daki kültürün en zengin hali ile kardeşçe yaşandığı şehirdeyiz. Farklı kültürleri içinde barındırarak adeta bir mozaik gibi Türkiye’nin tamamlayıcısı niteliğinde olan bir şehir. Bizler de sizlerle birlikte bu mozaikte yerimizi almaya geldik” dedi.

“KADEM, hepimize başkalarının hayatına dokunacak çalışmalar yapabileceğimiz bir okul oldu”

KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu konuşmasına; gençlerin kendileri için neler ifade ettiğini anlatarak başladı. Gümrükçüoğlu: “Sizler bizim hem kardeşimiz hem de yol arkadaşlarımızsınız. Dünyada iyiye ve güzele dair ne varsa beraber keşfedip beraber hayata geçireceğiz.

KADEM’de de hep bunun için çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. KADEM hepimize hem kendi hayat serüvenimiz içinde yeni şeyler öğreneceğimiz hem de başkalarının hayatına dokunacak çalışmalar yapabileceğimiz bir okul oldu. Bugün kamp alanında Suriyeli kardeşlerimizi ziyarete gideceğiz. Bizler, topraklarımıza misafir olarak gelmiş kardeşlerimize soframızı da gönlümüzü de sonuna kadar açtık. Ancak sınır güvenliğimizi korumak da ülke olarak öncelikli vazifemizdir. Son günlerde sizler de takip etmişsinizdir muhakkak, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili gerek içerde gerekse dışarıda ülkemizin birlik ve bütünlüğünü bozmak için türlü manipülasyonlar yapıldı. Özellikle yurtdışı basınında gerçeğe aykırı pek çok bilgi ve görsel paylaşıldı. Bilhassa sosyal medyada ülkemizi işgalci göstermeye çalışanlara karşı, bilgi ve belgelerle cevap veren, her türlü tezvirata anında hakkıyla karşılıkta bulunan gençleri gördüğümde çok gururlandım. Millet olabilme hasleti, böyle zamanlarda kendini gösteriyor” dedi.

“Gönüllülük 7’den 70’e bir ekip işi”

Genç Kızılay Başkanı Emre Koç ise konuşmasında, Kızılay’ın gençlik faaliyetlerinden bahsetti. Koç, gönüllülüğün 7’den 70’e bir ekip işi olduğunu belirterek, engellerin ancak gönüllülükle aşılabileceğini ifade etti.

Gençlik Kampı, yapılan açılış konuşmaların ardından, illerin faaliyetlerinin değerlendirilmesi ve gelecek yılda yapılması planlanan çalışmaların belirlenmesinin ardından Suriye’deki savaştan kaçarak ülkemize gelen sığınmacı ailelerin barındığı Hatay Altınözü Mülteci Kampı ziyareti ile devam etti.

“Altınözü Mülteci Kampı’nda savaş ve zulmün yerine merhamet ve kardeşlik var”

Vatan topraklarından savaş nedeniyle ayrılmak zorunda kalan ve ülkemize sığınmak durumunda kalan Suriyeli ailelerle birlikte çeşitli aktiviteler gerçekleştiren, onlarla birlikte eğlenen gençler hem kendileri hem de kampta bulunan ailelerin unutamayacağı bir gün yaşadı.

Hatay Altınözü Mülteci Kampı ziyareti ile ilgili konuşan KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, kampta devam eden yaşamda; savaş ve zulmün yerine merhamet ve kardeşliğin olduğunu ifade ederek, bu toprakların muhacire kucak açtığını Umut Pınarı ile bereketlendiğini dile getirdi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top