Geleceğe İşbaşı Proje Paydaşları KADEM’in Düzenlediği

“Gençlere Yaklaşım Becerileri” Eğitiminde Bir Araya Geldi

KADEM 2016 yılından bu yana Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte yetiştirme yurtlarında ve çocuk destekleme merkezlerinde (ÇODEM) kalan genç kızların eğitim ve iş olanaklarının artırılmasına yönelik “Geleceğe İşbaşı” projesini yürütüyor. Projeyle, yetiştirme yurtlarında ve çocuk destekleme merkezlerinde (ÇODEM) kalan 16-18 yaş arası genç kızların eğitim ve iş bulma olanaklarının artırılması hedefleniyor.

Kadın ve Demokrasi Derneği olarak Geleceğe İşbaşı Projesinin 4. etabında, genç kızların istihdam süreçlerinde aktif rol alan Medipol Grup ve Atakaş Holding yetkilileri ile ÇODEM’lerde kalan kızları destekleyen gönüllüleri “Gençlere Yaklaşım Becerileri” eğitimi vesilesiyle KADEM çatısı altında bir araya getirdik.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğü, sponsor şirketler ve KOSGEB iş birliğiyle yürütülen projenin 4.etabında verilen eğitim sayesinde proje paydaşları, genç kızların gelişim süreçlerini yakından görerek onlara nasıl yaklaşımlar sergileyeceklerini ve gelişimlerini nasıl destekleyebileceklerini öğrenmiş oldu.

İştirakçilerle ortak yürüttüğümüz Geleceğe İşbaşı Projesi sayesinde, dezavantajlı genç kızlara, mesleki eğitimlerin yanı sıra; insani haklarına dair farkındalık kazandırmaya yönelik eğitimler, rehabilitasyon, psikolojik destek, kişisel gelişim programları ve başarısıyla ilham veren kişilerle söyleşiler gibi çok boyutlu bir etkinlik alanı sağlıyoruz.  Aynı zamanda genç kızların sadece eğitimleri değil, iş bulmaları için de olanaklar sağlayarak istihdam sonrası destek sunmaya da devam ediyor ve onlara usta-çırak ilişkisi içinde staj imkanları tanıyoruz.

Böylece reşit olup yetiştirme kurumlarından ayrılma vakti gelen genç kızların toplumsal hayata zorlanmadan katılmaları süreçlerinde manevi destek veriyor, birebir takip ediyoruz. İş ve ev hayatları düzene giren kızlar böylece lise ve üniversite eğitimlerine odaklanma fırsatı buluyor.

Bu yıl da dahil olmak üzere proje kapsamında şimdiye kadar toplam 142 genç kıza eğitim imkanı sunuldu. Bunların 106’sı eğitimi başarıyla tamamladı ve 72’si istihdam hakkı elde ederek kurumlara yerleştirildi. 2020 şubatta başlayan Geleceğe İşbaşı projesinin 4. etabının eğitim süreci ise Temmuz 2020’de tamamlandı. Eğitimler sonundaki istihdam süreci pandemiden dolayı aksadı ancak Eylül 2021 ayında 4 kızımız Medipol Grup ve Atakaş Grup’ta istihdam edildi.

Proje kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından sertifikalı olarak verilen eğitimler aşağıdaki gibidir:

  • Bilgi ve Belge Yönetimi,
  • Finansman ve Muhasebe,
  • İngilizce,
  • Bilgisayar,
  • Grafik ve Animasyon,
  • Hasta Kabul İşlemleri,
  • Turizm ve Otelcilik,

KADEM proje sayesinde, devlet himayesine girmeden önce şiddete maruz kalmış, sahipsiz bırakılmış ve eğitimden mahrum edilmiş olan genç kızların, yetişkin bireyler olarak hayata atıldıklarında güvenli bir şekilde kendi ayakları üzerinde durabilmeleri amaçlanıyor.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top