Genel Ahlaka Uymayan ve Mahremiyete Açık Bir Saldırı Olan Olaya İlişkin Kamuoyu Açıklamamız

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki erkek ve kız öğrenci tuvaletlerinin girişinde asılı duran cinsiyet levhalarının, kimliği belirlenemeyen kişilerce bir süredir yerinden söküldüğü biliniyordu. Ancak dün yaşanan ve daha önce de benzerlerinin yaşandığı ifade edilen olayla, “cinsiyet levhalarının” kimler tarafından, hangi amaçla yerinden söküldüğü açıklık kazandı.

17 Ekim sabahı, Boğaziçi Üniversitesi’ne bağlı LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’ne üye olduğu bilinen bir kişi, saat 10:50 civarında üniversitenin kuzey kampüsünde bulunan kızlar tuvaletine, o anda tuvalette bulunan kızların tüm itirazlarına ve engellemelerine rağmen girmek istemiş ve tüm itirazları göz ardı etmiştir. Bu hareket, mahremiyete açık bir saldırıdır. Söz konusu şahıs, genel ahlaka ve toplumsal kabullerimize uymayan bu davranışını, “ben cinsiyetsizim” diyerek normalleştirmeye çalışmıştır.

Bu olay sonrasında 130 öğrenci, üniversite rektörlüğüne şikâyet dilekçesi vermiştir. Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan bu olay, söz konusu kulübün uzun süredir normalleştirmeye çalıştığı “cinsiyetsizleştirme” çabasını bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bu oldu bitti çabası, göz ardı edilmeyecek kadar tehlikelidir.  Rektörlük, verilen dilekçeyi ve delilleri en kısa zamanda dikkate alarak, olayı takip etmeli ve ilgili kulübün çalışmalarını incelemelidir. Kişilerin huzuru ve sükuneti için; genel ahlaka aykırı bu tür oluşumlara karşı sessiz kalınmamalıdır.

KADEM olarak bizler de, kızlarımızın yanında yer alarak hukuki süreci takip edecek ve bu tür tehlikeli oluşumlara karşı var gücümüzle mücadele edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top