“Güvenli Aile Güçlü Gelecek” Projesi’nin Kapanışı Karabük’te Gerçekleşti

21 Haziran 2019, Karabük

Koordinatörlüğünü Karabük Temsilciliğimizin üstlendiği, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı desteği ile Karabük İl Müftülüğü, MEB İl ve Yenice İlçe Müdürlüğü ortaklığında düzenlenen “Güvenli Aile Güçlü Gelecek” Projesi’nin kapanış programı 21 Haziran 2019’da Karabük’te gerçekleşti. Programa; Başkan Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Karabük Valisi Sn. Fuat Gürel, KADEM Karabük Temsilcisi Hatice İpek, projeye destek veren kamu kurumlarının temsilcileri ile birçok davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Karabük Temsilcisi Hatice İpek, projenin amacını ve hedefini anlattığı konuşmasında: “Emek ve değer verildiğinde, yolu açılıp desteklendiğinde, insanların neler başarabileceğini bu proje ile hep birlikte gözlemledik” dedi.

Temsilci İpek’in konuşmasının ardından Projenin eğitim programını hazırlayan Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arzu Özyürek, çocuklar ve aile bireyleriyle yapılan odak grup görüşmelerinden çıkan sonuçları katılımcılarla paylaştı.Karabük Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut ailenin önemine değindiği konuşmasında ailenin güven, bereket ve değer olduğunu vurgulayarak “Kadim kültürümüzün getirdiği değerler ve manevi ilkeler buluşturularak oluşturulan yuvalar güvenli yuvalardır. Ve bu yuvalar toplumu geleceğe taşır” dedi.

“Güvenli ailelerin kurulması hepimizin ortak sorumluluğudur”

Başkan Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu konuşmasında “Güvenli Aile Güçlü Gelecek” projesinin KADEM’in en kıymetli çalışmaları arasında olduğunu ifade ederek; birey ve aile birbirini besleyen ve kuvvetlendiren en temel iki yapı olduğunu söyledi. Gümrükçüoğlu; “Anne-baba ve çocuk arasında sevgi ve güvene dayalı bir bağ kurabilmek ve böylelikle de aile yapısını güçlendirmek günümüzde çok kritik bir öneme sahip. Bu bağlamda ‘Güvenli Aile Güçlü Gelecek’ gibi çalışmaların ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğu da ortaya çıkıyor. Proje kapsamında; çocuklarımızın sosyalleşmesi, farklı ortamlarda bulunmayı tecrübe etmeleri için kamplar düzenledik. Aile bireylerine, kendini tanıma ve haklarını öğrenme gibi konularda eğitimler verdik. Ve özellikle mahremiyet kavramının öneminin üzerinde durduk. İnsan yaradılışına en uygun ölçüleri belirleyen mahremiyet ilkesi toplumsal ve bireysel hayatı, her türlü aşırılıklardan korur. Mahremiyette ölçüyü korumanın aile efradının birbirine olan saygısını pekiştirdiği gibi aralarındaki muhabbeti artırdığını rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Güçlü bir gelecek için; çocukların ve gençlerin pırıl pırıl zihinlerinin tüm tehditlerden korunduğu, manevi ve kültürel değerlerimizin benimsendiği “Güvenli Ailelerin” kurulması hepimizin ortak sorumluluğudur” dedi.Programın son konuşmasını yapan Karabük Valisi Fuat Gürel ise ailenin sevgi, şefkat ve güvenli bir ortam demek olduğunu söyleyerek başladı konuşmasında; kamu kuruluşları ve STK iş birliği ile gerçekleştirilen, kendileri için de çok önemli olan “Güvenli Aile Güçlü Gelecek” Projesinin ülkemiz için örnek olabileceğini vurguladı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top