BM’den Türkiye’ye W20 Teşekkürü

New York’taki BM Genel Merkezi’nde, Türkiye’nin ev sahipliğindeki BM Kadının Statüsü Komisyonu 60. Oturumu yan etkinliğinde, Türkiye’nin “Kadın 20 (W20)” deneyimi anlatıldı.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde ortaklaşa gerçekleştirdiği toplantıda, “Kadın ve Kapsayıcı Küresel Ekonomik Büyüme: Türkiye’nin W20 Deneyimi” konusu ele alındı.

BM Kadın Örgütü İcra Direktör Yardımcısı Puri’nin yönettiği toplantıya, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve G20 Şerpası Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu, Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, W20 2015 Başkanı Gülden Türktan, Tüm Çin Kadınlar Federasyonu Genel Müdür Yardımcısı ve W20 2016 Başkanı Zhao Hongju, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kurucu Başkanı Sare Aydın Yılmaz, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Sanem Oktar, Türk İş Kadınları Derneği (TİKAD) Başkanı Ayşe Kadayıfçı-Orellana ve Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık katıldı.

Toplantıda BM’den kadın delegeler ile birçok ülkeden kadın STK üyeleri de hazır bulundu.

Puri toplantıdaki konuşmasında, Antalya’daki G20 Zirvesi sırasında Türkiye’nin liderliğinden dolayı memnuniyetini dile getirerek, “Liderliğinden ve W20’ye yüksek siyasi sahiplenmesinden dolayı Türkiye’ye teşekkür etmek isterim” dedi.

Toplantıda, kadınların ekonomik hayata katılımının önemine vurgu yapan Büyükelçi Sinirlioğlu, 200 milyon gencin hem eğitime hem de işe ihtiyacı olduğunu bildirdi.

Sinirlioğlu, bunlar arasında kız çocuklarının önemli bir yer kapladığına dikkati çekerek, Antalya’da G20 liderlerinin, 2025 itibariyle bu işsizliğin yüzde 16’ya düşürülmesinin sözünü verdiğini hatırlattı.

Haberin devamı için: BM’den Türkiye’ye W20 Teşekkürü

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top