Kadın Akademi ve Liderlik Çalıştayı Başladı

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Malatya Temsilciliği tarafından düzenlenen Kadın Akademi ve Liderlik Çalıştayı başladı.

Çalıştaya Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de katıldı. Tüfenkci, çalıştay öncesi yaptığı konuşmada kadınların toplumun temel taşları olduğunu söyleyerek, hükümet olarak kadınların sosyal gelişimini ve eğitimini sağlama noktasında ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti. Yükseköğretim de kadın akademisyenlerin karar alma süreçlerine katılımını engelleyen sorunların çözümü ve katılımlarının artmasını sağlayacak adımların belirlenmesi amacıyla Malatya’da birçok üniversite rektörü, akademi, siyaset ve sivil toplum alanlarından ilgili paydaşların bir araya geldiği Kadın Akademi ve Liderlik Çalıştayı, bir otelde başladı. Kadın liderliğiyle ilgili sorunların giderilmesine yönelik fikirlerin ve düşüncelerin paylaşılacağı çalıştay iki gün sürecek ve 6 oturum şeklinde gerçekleştirilecek.

Kadın ve Demokrasi Derneği Kurucu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Emine Sare Aydın Yılmaz’da çalıştayın çok önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Türkiye’de kadınların yüksek öğretime girişlerine bakıldığında bunun 100 yıllık bir geçmişi olduğunu görüyoruz. Osmanlı Devletinde 1914 yılında kadınların eğitimi ve öğretimi için kurulan ilk üniversite olan İnas Darülfünun bunun en güzel örneğidir. Kadınların eğitim ve öğretime verilen değeri kendi geçmişimizde de çok net bir şekilde görebiliyoruz. Bugün geldiğimiz noktada kadın akademisyenlerin sayısında 10 yıl önceye göre büyük bir artış var. Liderlik pozisyonlarında kadın sayısına baktığımızda Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 2014 yılında hazırladığı Küresel Cinsiyet Uçurumu raporuna göre 19 ülkede yönetim kurulu başkanı kadın olan tek bir şirket bile olmadığı söyleniyor. Raporda yönetim kadrolarında kadın liderler sıralamasında ise Türkiye yüzde 11,1 ile 2’nci sırada yer almaktadır. Türkiye bu konuda bir alkışı hak ediyor.”

Haberin devamı için: Kadın Akademi ve Liderlik Çalıştayı Başladı

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top