Hakaret Davası
Kamuoyu Açıklaması

Ayasofya Camii’nin açılışına katılan 15 Temmuz şehidimizin değerli eşi Esma Yılmaz’a ve gazeteci Hilal Kaplan’a yönelik sosyal medyada çirkin ifadeler kullanıldı. Bir kadın olmanın yani sıra bu memleket için can vermiş bir şehidimizin bizlere emanet olarak bıraktığı eşi ve bir gazeteciye karşı sarf edilen edep dışı sözleri teessürle karşıladık.

Küfür duygu ve düşünce dünyası körleşmiş, nefret ve düşmanlıkla kalpleri kararmış insanların sığındıkları zavallı bir liman.

Kadim kültürümüzden miras kalan değerlerimiz ve inançlarımız bizleri iyiliği emretmeye, kötülükten sakınmaya çağırır. O yüzden özellikle ülkemiz ve İslam alemi için bu kadar anlamlı ve birleştirici bir gün olan Ayasofya camii kebirin açıldığı gün sarf edilen bu ayrıştırıcı ve nefret yüklü hakaret söyleminin kabul edilebilir bir yanı yoktur.

Bu kutuplaştırıcı nefret söylemini aynı zamanda değerlerimize yapılmış bir saygısızlık olarak niteliyoruz.

Dijital mecralarda gittikçe normalleşen küfürlü üslup ve içerikler son derece rahatsız edici bir hâl alıyor, bu durum karşısında caydırıcı yaptırımlar istiyoruz.

Biz de KADEM olarak hayatın hemen her alanında karşılaştığımız, sosyal medyada ise salgın gibi yayılan ayrımcılık, aşağılama, küfür ve hakareti durdurmak üzere harekete geçerek #KüfürsüzHayatMümkün kampanyamızı başlattık. Çoğunlukla kadın bedeni üzerinden ifadesini bulan hakaretler, tartışma adabı gelişmemiş, söz söyleme becerisi zayıf, öfkesini kontrol edemeyen kişilerin, karşısındakine üstünlük sağlama yöntemi olarak kullanılmasının önüne geçmek için hepinizi şiddetin bir başka türü olan küfürle mücadeleye davet ediyoruz.

KADEM olarak sevgi ve saygı dilinin hakim olduğu bir toplumda yaşamak ve yaşatmak için “şiddetin her türlüsüne sıfır tolerans” minvalinde ilerlemeye devam edeceğiz.

Bugün suç duyurusunu gerçekleştirdiğimiz açılacak olan davanın da takipçisi olacağız, emsal bir karar çıkması için çalışacağız.

Kamuoyuna duyurulur.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top