BASINA DUYURUDUR

8 Mart 2013 tarihinde kurulan Kadın ve Demokrasi Derneğimiz, kadınlarımızın sosyo-ekonomik ve siyasal açıdan güçlendirilmesi için çeşitli faaliyetler ve projeler üretmekte ve çalışmaktadır. 12/04/2014 tarihinde ODA TV ve Sözcü Gazetesi gibi çeşitli internet sitesi ve gazetelerde derneğimize ilişkin gerçek bilgilerin çarpıtıldığı yalan bir haber metni yayınlanmıştır.

Öncelikle;

1)      Derneğimiz 16 kadınla kurulmuş kamuya açık, şeffaflık ve hesap verilebilirlik İlkesi doğrultusunda tüm kadınlarla ve kadın odaklı çalışma yapan derneklerle işbirliğine açık bir dernektir. Sümeyye Erdoğan derneğimiz kurulduktan sonra yapılan çalışmalar içerisinde yer alarak halen yönetim kurulu üyesi olarak derneğimizde görev almaktadır.

2)       Çeşitli internet ve gazete haberlerinde yer alan derneğimizin üyesi olduğu iddia edilen Nesrin Çelik derneğimizin üyesi değildir,   Nesrin Çelik isim benzerliği olan başka bir vakfın üyesidir. Bilginin doğruluğu araştırılmadan sadece isim berzerliği üzerine yapılan habercilik anlayışını doğru bulmuyor, algıyı yanlış yönetmeye çalışan bu haberi kınıyoruz.

3)      Birleşmiş Milletler -Avrupa Birliği- Dünya Bankası kuruluşlarının STK ‘lara açmış oldukları hibe programlarına KADEM olarak çeşitli başvurularımız mevcuttur. Yapılan bu başvuruların biri hariç hepsi değerlendirme aşamasındadır.   Derneğimiz gerek yönetim kurulu üyeleri gerek üyeleri bakımından uluslararası fonlara başvurma ve proje yazma konusunda uzmanları fazlasıyla bünyesinde bulundurmaktadır.

Ancak yapılan haberlerde bu proje hibeleri, Kadın ve Demokrasi Derneği tarafından alınmış ve bütçeleri “derneğe aktarılmış” gibi ifadelerle yer almaktadır. Uluslararası fon veren kurumlardan, yasal başvuru ve değerlendirme süreçleri dikkate alındığında 1 veya 2 seneyi doldurmadan hibe alınması mümkün değildir. Hibe başvurusu yapılan kurumlar uluslararası arenada bilinen ve proje değerlendirme süreçlerinin çok sıkı ve titizlikle takip edildiği kurumlardır. Hibe konusunda az çok bilgisi olan kişilerin de takdir edeceği gibi, alınan fonlar ancak önerilen proje kapsamında harcanır ve bu harcamalar hibe veren kurum tarafından mali ve teknik açıdan denetlenir.  Başvurusunu çeşitli ortaklar ile yaptığımız değerlendirme aşamasında olan projelerimiz, web sayfamızda yer almakta ve süreçleri devamlı olarak kamuoyu ile paylaşılmaktadır.  Bu projelerden henüz sadece bir tanesi Dünya Bankasına verilen araştırma projemiz hibe almaya hak kazanmış ve sözleşmesi Dünya Bankası ile imza aşamasındadır.

Yapılan bu yalan ve kara propaganda ürünü haberler KADEM’i, Sivil toplum örgütlerini

destekleyen her tür ulusal ve uluslararası kurumlara proje başvurusu yapmaktan ve ülkemiz

kadınlarının kalkınmasına destek olmaktan alıkoymayacaktır.

4)      Yayınlanan yalan haberlerden bir diğeri ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında organize edilen “Kadın ve Demokrasi” buluşmasına ilişkindir. STK’ların bir araya gelmesiyle gerçekleşen bu programa T.C. Başbakanı Sayın R. Tayyip Erdoğan onur konuğu olarak katılmıştır. Program, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile KADEM İşbirliğinde gerçekleştirilmiş ve Türkiye’nin dört bir tarafından davet edilen 100’ün üzerinde STK katılım göstermişlerdir. Program fotoğraflarında ve sahnede yer alan STK ‘ların logolarından bu katılımı görmek mümkündür.

Yukarıda geçen maddelere ilişkin marjinal birkaç gazete ve internet sitesinde yer alan

haberler karalama maksatlı doğruluğu araştırılmadan masa üzerinde üretilmiş yalan haberlerdir. Bu yalan haberleri yapan gazete ve internet siteleri hakkında yasal işleme başvurulacaktır.

Kadın ve Demokrasi Derneği

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top