Hatice Soysal Cinayetinde “Ağırlaştırılmış Müebbet” Kararı

İstanbul Sultanbeyli’de yaşayan Hatice Soysal, 4 yıllık eşi Adnan Soysal tarafından 07.01.2021 tarihinde bıçaklanarak ve yastıkla boğularak canice katledilmişti.

Sanık hakkında TCK 32. maddesi gereği akıl sağlığını belirtir raporun akıbetinin beklendiği Maktul Hatice Soysal Davası İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün karara bağlandı.


Dosyada sanığın en ağır cezayı alması için mücadele verdik.
Kadına yönelik şiddet kapsamında merhum Hatice Soysal’ın ve yakınlarının yanında yer alarak adaleti savunduk.

DAVANIN SEYRİ

Sanık önceki duruşmalarda “avukat ve tahliye istemediğini” söylemişti. Mahkeme de sanığı “akıl sağlığı raporu için” Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk etmişti. Sevk neticesinde sanık hakkında “anti sosyal kişilik bozukluğu’’ tanısının konulduğu ve bunun cezai ehliyeti etkilemediği, sanığın cezai sorumluluğunun tam olduğu yönünde rapor sonucu dosyaya girdi.


Önceki duruşmalarda gerek sanığın, gerek maktulün 16 yaşındaki oğlunun ifadeleri değerlendirildiğinde,  sanığın özellikle pişmanlık duymadığını söylemesi;  bu menfur cinayeti canavarca hisle işlendiğini ve tasarlayarak gerçekleştirdiğini şüphesiz gördük.

Kadına yönelik şiddet faillerinin yargı aşamasında hak ettikleri cezanın en hızlı, adil ve isabetli şekilde verilmesi, vazgeçilmez şekilde önemli ve zorunludur.

Bugün gerçekleşen karar duruşmasında mahkeme, TCK 82 madde 1 d-e fıkraları gereği fiilin, beden ve ruh bakımından kendini savunamayacak durumda olan kişiye karşı işlenmiş olduğu için nitelikli kasten adam öldürme suçu olduğuna; TCK 62 /1gereği hiçbir indirim uygulamaksızın ağırlaştırılmış müebbet hapisle sanığın mahkûmiyetine karar verdi.


Kadın erkek herkes için adaleti savunan KADEM olarak bizler, adalet için benzer olayların sonuna kadar takipçisi olacağız.
Kamuoyuna duyurulur.

KADIN VE DEMOKRASİ DERNEĞİ

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top