Sosyal medya vasıtasıyla haberdar olduğumuz  “Hayat Bilgisi Sıfır” başlıklı yazıda kullanılan dil son derece ötekileştirici ve rahatsız edicidir. Kadını, cinsiyeti, kimliği, toplumsal rolü üzerinden aşağılayan ve insani değerleri hedef alan bir üslup kullanılması, toplumun, ailenin ve ülkenin kalkınmasında erkeklerle aynı sorumluluğu paylaşan biz kadınları üzmüştür.

Yazıda geçen göreceli ve haksız tanımlamalar kadını değersizleştirmeye ve kimliksizleştirmeye yönelik ağır ithamlar içermektedir. Geleneksel erkek egemen bakışın tipik örneği olarak değerlendirebileceğimiz bu yazı, devletin ana taşıyıcısı bürokraside kadınların nasıl dışlandığını bize göstermektedir. Mevzu bahis yazıda, çalışan kadınların bulundukları görev ve ürettikleri iş üzerinden değil; cinsiyetleri, kimlikleri ve sosyal rolleri üzerinden değerlendirilmesini akli ve ahlaki değer olarak doğru bulmuyoruz.  Kadın ve Demokrasi Derneği olarak, belli bir kurumdaki kadınları hedef alsa dahi kadına karşı yapılan bu tür haksız tanımlamaların ve itibarsızlaştırmaların karşısında sessiz kalmayacağımızı tüm kamuoyuna bildiriyoruz.

Kadının her durumda karşı karşıya kaldığı bu tür kimlikçi ve cinsiyetçi  “duygusal şiddet” içeren tutumlara karşı toplumun gerekli duyarlılığı ve sağduyuyu göstermelerini ısrarla talep ediyoruz.

Kamuoyuna Duyurulur.

 

KADEM

Kadın ve Demokrasi Derneği

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top