“Hayatımın Denetimi Elimde”
Projesi Örnek Proje Olma Yolunda İlerliyor

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği) Trakya Kalkınma Ajansı ve Tekirdağ İŞKUR İl Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen “Hayatımın Denetimi Elimde” adlı proje ses getirdi. Denetimli serbestlik tedbiri almış kadın yükümlülerin topluma kazandırılmasının amaçlandığı proje sayesinde Tekirdağ ilinde, bu güne kadar tekstil, gıda ve hizmet sektörü gibi farklı iş alanlarında tedbir süreci devam eden kadınların yarısından fazlasına istihdam sağlandı.

Denetimli Serbestlik altındaki kadın yükümlülerin bir meslek sahibi olmamaları ya da mesleki yeterliliklerinin bulunmayışı onları toplumda dezavantajlı konuma düşürmektedir. Bu da onların sosyal ve ekonomik hayata entegrasyonda güçlüklerle karşılaşmalarına neden olmaktadır. Kadın yükümlülerin toplumsal hayata uyum noktasında karşılaştıkları sorunları en aza indirmek amacıyla uygulamaya geçilen  “Hayatımın Denetimi Elimde” projesiyle, yükümlülerin 24 aylık bir program çerçevesinde istihdam ve eğitim süreci planlandı ve projenin ilk etabı sonunda çalışma ilk meyvelerini verdi.

Proje kapsamında, KADEM Trakya Temsilciliği tarafından alanında uzman isimler tarafından katılımcılara, “Kendini Tanıma”, “Düşüncelerini Anlama ve Yönetme”, “Duygularını Fark Etme ve Zor Duygularla Başa Çıkma”, “Kendine ve Başkalarına Karşı Nezaketli İletişim”, “Kendi Geleceğini Kurma ve Gelişen İnsan Olma”, “Kadın Yasal Haklar Eğitimi”, “Sosyal Haklar ve Kamuya Erişim Eğitimi”, “Aile İçi İlişkiler ve İletişim”, “Hijyen Eğitimi”, “Kadın Sağlığı” gibi başlıklar altında eğitimler verildi.

Ayrıca İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından,  meslek edinmek ya da çalışmak isteyen kursiyerlere istihdama yönelik olarak mesleki eğitim kurslarına ve işbaşı eğitim programlarına başvuruları alınıp katılımları sağlandı. 11 Organize Sanayi Bölgesi ve 4 adet Ticaret ve Sanayi Odasıyla görüşülerek denetimli serbestlik altındaki kadınlar uygun olan pozisyonlara yönlendirildi.  Proje sayesinde bu güne kadar tekstil, gıda ve hizmet sektörü gibi farklı iş alanlarında tedbir süreci devam eden kadınların yarısından fazlasına istihdam sağlandı. “Hayatımın Denetimi Elimde” projesine katılan kadın yükümlüler aile ekonomisine katkıda bulunmalarından dolayı duydukları memnuniyetlerini dile getirirken, Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ise projeyi farlı illerde de uygulanabilecek örnek proje olarak gördüklerini ifade etti.

Kadınlara mesleki eğitim ve istihdam imkanları sunarak, kadın bazlı mükerrer suçların önüne geçerek, kadın yükümlülerin topluma entegrasyonu konusunda farkındalık oluşturularak yaşam kalitelerinin arttırılmasının hedeflendiği iki yılı kapsayan sosyal sorumluluk projesi pandemi nedeniyle ikinci etabına ara verdi

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top