6 Yaşındaki Kız Çocuğunun Evlendirildiği İddiasıyla Açılan Davanın Altıncı Duruşması Görüldü

Henüz 6 yaşındayken babası Yusuf Ziya Gümüşel tarafından 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikâhla evlendirildiği iddia edilen HKG davası devam ediyor. Mağdurun cinsel istismara uğradığı iddiasıyla açılan ve sanık Kadir İstekli hakkında 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istenen davanın altıncı duruşması bugün görüldü.

Sanıkların “Çocuğun cinsel istismarı, cinsel saldırı ve nitelikli cinsel saldırı” ile suçlandığı davada mağdur, can güvenliği sebebiyle İzmir’de talimat yoluyla dinlenmiş, sonraki duruşmalarda sanıkların yargılanmasına devam edilmişti.

Dava süresince müdahillik talebimiz kabul edilmese de en başından itibaren davanın takipçisi olmayı sürdürdük. Aile bakanlığının da müdahil olduğu dava, sanık müdafinin savunma yapmak için ek süre talebi üzerine duruşma 23 Ekim 2023 tarihine ertelendi.

KADEM olarak, hayatın her alanında kadının bedensel ve ruhsal bütünlüğü, maddi manevi itibarı ve onuru için mücadele etmekteyiz. Bu anlamda saldırı nereden gelirse gelsin çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddetin her zaman ve tümüyle karşısındayız. Bu ve benzer davaların takipçisiyiz.

Kuruluşumuzdan bu yana kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için verdiğimiz mücadelede 6284 sayılı Kanun’dan güç alarak ilerledik, ilerlemeye de devam ediyoruz. Toplum vicdanını derinden yaralayan her olayda olduğu gibi, bugün altıncı duruşması görülecek bu önemli davada da yargılamanın âdil bir şekilde gerçekleştirilmesini bekliyoruz. İddiaların aydınlatılması, sanıkların hak ettikleri cezayı almaları ve kamu vicdanının teskini için davayı yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top