Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsünde bulunan Otağ-ı Hümayun’da,  Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sn. Emine Erdoğan Hanımefendi’nin katılımı ile geleneksel hale getirmeyi planladığımız iftarı yemeğimizi kurucu üyeleriz ve katılımcı üyelerimizle gerçekleştirdik.

Yemeğin akabinde Sn. Erdoğan, Ramazan’ın, ülke ve millet için hayırlar getirmesini, ülkede olduğu kadar, yakın coğrafyada ve tüm dünyada barışa ve dayanışmaya vesile olmasını dileyerek konuşmasını başlamış ve Kadın ve Demokrasi Derneği’nin 31 Mayıs’ta ilk genel kurulunu yapıp, kendisini kamuoyuna tanıtarak, meşakkatli ama bir o kadar da kutlu yolculuğuna başladığını ifade eden Sn. Emine Erdoğan, konuklara şöyle seslenmiştir;

“Zorlu, meşakkatli, sabır ve tahammül isteyen bir yolculuğa çıktınız. Bir yandan, çalkantılı bir coğrafyada demokrasi mücadelesi verirken, bir yandan da ülkemiz ve dünya kadınları için hak mücadelesini omuzladınız. Bir kere burada, şu temel ilkeyi, daha doğrusu bir temenniyi her birinize tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum. Allah, hiç kimseye, taşıyabileceğinden daha fazla yük yüklemez. Yükünüz ne kadar ağır olursa olsun, yolunuz ve yolculuğunuz ne kadar meşakkatli olursa olsun, ihlasla, samimiyetle yürüdüğünüz müddetçe, inanıyorum ki Rabbim sabrı, tahammülü sizlerden esirgemeyecektir.”

Programda açılış konuşması yapan KADEM Kurucu Başkanı  Yrd. Doç. Dr. E. Sare Aydın,  Allah’ın Merhamet vasfının en çok kadına yakıştığını söyleyerek, cennetin anahtarının kadının ayaklarının altında olduğunu, dinimizin kadına atfettiği değere vurgu yapmıştır. Ancak günümüzde seküler hayatta kadının istediğimiz sosyo- ekonomik ve kültürel seviyeye ulaşamadığını bunun birçok nedeninin olduğunu söylemiştir. Eğitim, istihdam, siyasal katılım ve kadına yönelik şiddetin bunlardan birkaçı olduğunu vurguladıktan sonra derneğin amacının kadının toplumsal, siyasal, ve kültürel hayatta hakkettiği duruma yükselmesi için çalışmak ve bu konularda üyelerle birlikte fikir teatisinde bulunarak faydalı projeler üretmek olduğunu söylemiştir.  Derneğimizin öncelikle düşünce ve fikir derneği olduğunu söyleyen Aydın, derneğe ilişkin yapılan ve yapılacak faaliyet ve projeleri anlatarak üyelere katılımlarından dolayı teşekkürlerini sunmuştur.

Kurucularımızdan olan Ak Parti İstanbul Kadın Kolu başkanı Özlem Zengin Topal ise kadına yönelik yapılan parti çalışmalarından ve kadının aileyi birleştiren, onu yaşatan ve toplumda huzurun tesisi için vazgeçilmez unsur olduğunu ifade ederek parti tarafında gerçekleştiren gönül sofralarındaki kadınlarda bahsetmiştir. Buradaki kadınların dar gelirleri ve zor yaşam şartları ile hayata nasıl tutundukları örnekler vererek üyelerimizle paylaşmıştır.   Sivil  toplum çalışması olan bu derneğin kadına yönelik faydalı işleri hayata geçirmesini dileyerek kürsüden ayrılmıştır.

Program kurucuların üyeleri ile yaptığı sohbetler ile son bulmuştur.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top