KADEM ile İstanbul Ticaret Üniversitesi ortaklığında gerçekleşen II. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi: Kadın ve Yoksulluk 3 Mart 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, eski milletvekili Merve Kavakçı, KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz ve KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul Ticaret Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Kongrenin açılış konuşmalarını KADEM Kurucu Başkanı Sare Aydın, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti’ni temsilen Dr. Fatih Recep Saraçoğlu yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu’nun, Prof. Dr. Ömer Çaha’nın, Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı (HEKVA) Yönetim Kurulu Başkanı Piyale Çitil’in yer aldığı açılış paneline, Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş moderatörlük yaptı.

Bakan Ramazanoğlu, kız çocuklarının ve kadınların eğitim ve kariyer süreçlerinde yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, kız çocuklarını dezavantajlı duruma getiren toplumsal algılara değindi.

KADEM Kurucu Başkanı Sare Aydın, kadın ile erkek arasındaki farklılıklara, kadının istihdama katılımını teşvik ederken gözetilmesi gereken koşullara, yoksulluğun özellikle kadınların hayatında oluşturduğu sıkıntılara ve özellikle mülteci kadınları vuran yoksulluğa karşı alınacak önlemlere dair bir konuşma yaptı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren ise üniversite bünyesinde kurulan araştırma merkezlerinin çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Kadın ve Yoksulluk alt başlığında gerçekleşen kongre 3 ayrı salonda ve 3 ayrı oturumda gerçekleşti. Oturumlarda, göç, yoksulluk, dışlanma, İslami feminizm, kadın işgücü, kadının anayasadaki durumu, kırsal ve kentsel farklılıklar, engelli kadınlar gibi konularda önemli araştırmalar sunuldu.

36 bildirinin sunulduğu kongrede 3 kişi dereceye girerek ödüllerini Bakan Sema Ramazanoğlu, Rektör Nazım Ekrem, KADEM Kurucu Başkanı Sare Aydın ve Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan’dan aldı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top