Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 1 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 11:00’de KADEM Genel Merkezi’nde “İnovasyonda Kadın” projesinin 2. Girişimcilik Kampı’nın lansmanını düzenliyor.

27 Mayıs 2016, İstanbul

Günümüz girişimcilik dünyasında kadın girişimciler de erkekler kadar yer almakta ve başarılı kadın girişimcilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Dünyada ve ülkemizde ekonomik kalkınmanın yolu girişimcilikten geçerken kadınların güçlendirilmesinin bir yolu da yine girişimcilikten geçiyor.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), hem ekonomik kalkınma hem de kadınların güçlendirilmesi amacıyla “İnovasyonda Kadın” projesini hayata geçirdi. Birincisini 31 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihlerinde yaptığımız İnovasyonda Kadın Girişimcilik Kampı’nın, ikincisi 19-24 Eylül 2016 tarihlerinde gerçekleşecek.

Bu kamp ile kadınlarımızın girişimcilik yeteneklerinin artırılması, girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürülebilmeleri amaçlanmaktadır. Girişimcilik Kampı, üç aşamada gerçekleştirilecektir. Birinci aşama AR-Ge, bilim, teknoloji ve yenilik içeren iş fikirleri projelerinin başvuru sürecidir. İkinci aşmada, TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) hakemlerinin yapacağı değerlendirmeler sonucunda finale kalan 30 proje seçilecektir. Üçüncü aşamada ise finale kalan projeler kampa davet edilecek ve 19-24 Eylül 2016 tarihleri arasında girişimciler için fikirden plana, plandan teşebbüse uzanan yolda bir platform oluşturularak 5 gün boyunca eğitim, tecrübe paylaşımı ve uygulamalar yapılacak.

Girişimcilik kampı finalinde seçilecek başarılı projeler , kamp sonrası ulusal ve uluslararası resmi kurum ve kuruluşlar tarafından verilen finansal desteklerden birini almaya hak kazanılırsa, proje başına 25.000 TL ilave destekle ödüllendirilecektir.

İNOVASYONDA KADIN

İnovasyonda Kadın Projesi, kadınların girişimcilik yeteneklerinin arttırılması ve nitelikli istihdam oluşturma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri amacıyla düzenlenen bir projedir.

Projenin kampının ilkinde, 10 Ağustos 2015 tarihine kadar “Bir Fikrim Var” diyerek kampa başvuruda bulunan 350’ye yakın kadın girişimciden, TÜBİTAK MARTEK hakem heyetinin değerlendirmeleri sonucu, 30 proje sahibi kampa katılmaya hak kazandı. 30 seçkin girişimci, 5 gün boyunca akademisyenler tarafından verilen girişimcilik, pazarlama ve ticarileştirme alanlarında eğitim aldı. “Melek Yatırımcılarla” buluşma fırsatı da yakalayan katılımcılar kamp süresince fikirlerini nasıl geliştirebilecekleri, sektörde kendilerine nasıl yer bulacakları ile ilgili de tecrübe edindiler. Sektörlerinde başarılı olan yöneticiler tarafından tecrübe paylaşımları da yapılan kamp sonunda en başarılı 5 proje sahibine 25.000 TL ödül verildi.

“İnovasyonda Kadın” Projesi kapsamında Girişimcilik Kampı’nda edindikleri deneyimleri ve geliştirdikleri iş fikirlerini hayata geçirmelerine yardımcı olmak hedefiyle 25-26 Ocak 2016 tarihlerinde KADEM Genel Merkezinde “Proje Uygulama Eğitimi” verildi. KADEM, TÜBİTAK MARTEK ve İstanbul Kalkınma Enstitüsü (İSTKE) işbirliğinde düzenlenen eğitimin sonunda katılımcılara sertifika verildi. 360 TV, projeyi ve girişimcilik kampına katılan iş fikirlerini 19 bölümden oluşan bir TV programı ile kamuoyuna tanıttı.

Bir proje fikrine sahip tüm kadınların katılabileceği ikinci kampın lansmanı ise, 1 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 11:00’de KADEM Genel Merkezi’nde gerçekleşecek.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top