İnsan, Mekan ve Zaman

13 Ekim 2019, Bursa

KADEM Gençlik Komisyonu, “İnsan, Mekan ve Zaman” ismiyle düzenledikleri gezi programı ile Bursa’yı ziyaret etti. İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi mezunu Esra Yurdakul’un mihmandarlığında gerçekleşen gezi ile komisyon üyeleri; Osmanlı mirası kadim şehrimiz Bursa’nın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görme imkânı buldu.

İnsanın mekân ve zaman ile olan ilişkisini yorumlamak amacıyla düzenlenen gezide komisyon üyeleri; şehrin tarihsel süreçteki dini, ticari ve toplumsal yaşam alanlarını inceledi. Üyeler; Osmanlı sivil mimarisinin örneklerinden biri olan ve UNESCO dünya mirası listesine giren 700 yıllık Vakıf köyü Cumalıkızık’ı da görme fırsatı yakaladı.

Buram buram tarih kokan Bursa’nın eşsiz tarihini ve tarihin önemli isimlerinin türbelerini ziyaret eden gençler; evliyalarından Emir Sultan Hazretleri’nin türbe ve camiini, Osmanlı’nın ikinci kurucusu kabul edilen Çelebi Sultan Mehmet’in türbesi olan Yeşil Türbeyi, Yeşil Camii, Ulu Camii, Tophane’de bulunan Saat Kulesini, Osmangazi ve Orhangazi türbelerini ziyaret etti.

Düzenlenen gezi ile ilgili konuşan KADEM Gençlik Komisyonu Başkanı Ebru Aracı; gün geçtikçe kendi değerlerine yabancılaşan kendi kültüründen uzaklaşan gençlerin hafızalarının tazelenmesine vesile olacak bu gibi çalışmalara ağırlık vereceklerini söyledi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top