Kudüs Platformu, KADEM’in desteği ile “İnsanlığın Ortak Mirası Kudüs” sergisini açtı.

Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) paydaşı olduğu Kudüs Platformu “İnsanlığın Ortak Mirası Kudüs” isimli bir sergi açtı. KADEM’in destekleriyle Beyazıt Meydanı’nda açılan serginin kurdelesini, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duanın ardından, KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın, Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, İstanbul Valisi Vasip Şahin’in eşi Şeyma Şahin, Kudüs Platformu Başkanı Belkıs İbrahimhakkıoğlu ve diğer katılımcılar birlikte kesti.

Serginin açılışında konuşan KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz; bu sergi vesileyle, Kudüs’ün kardeşi, sırdaşı, gönüldaşı İstanbul’dan, dünyadaki tüm Kudüs âşıklarına da selamlarını, saygılarını ilettiğini söyledi.

Aydın: “Kudüs ilk kıblemiz, İsra’nın ikinci durağı, Mirac’ın ise ilk basamağıdır. Peygamberler şehri olan Kudüs, tüm Müslümanların harem-i izzeti ve namusudur. Gerek inancımızdan gerekse tarihimizden tevarüs ettiğimiz sorumlulukla Kudüs’e, Kudüs davasına, Filistinli kardeşlerimizin hak ve adalet mücadelesine büyük önem veriyor, Kudüs’e sahip çıkmanın, ona gereken hürmeti, hassasiyeti göstermenin her Müslümanın görevi olduğuna inanıyoruz.”

KADEM Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar yaptığı açıklamada, serginin açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Müslümanların Kudüs’ü yalnız bırakmaması gerektiğini vurguladı.

Bayraktar, şöyle konuştu: “Bizim Kudüs’ü hatırlatmamız, hatırlamamız, yaşamamız ve yaşatmamız gerekiyor. Sadece İstanbul’da yaşatmak değil, aynı zamanda bizlerin de olabildiğince Kudüs’e gidip, Kudüs’ü yalnız bırakmamamız gerekiyor. Bu bilinci aşılamamız gerekiyor. Çünkü, Kudüs bizim için sadece bir toprak parçasından ibaret değil, bizim medeniyetimizin kaynağı, bizim için bir dava. Kudüs, bütün insanlık mirasının bir arada yaşayabildiği örnek coğrafyalarda birisi. Bizim de bunu sahiplenmemiz, yeni nesillere Kudüs’ten alacağımız dersleri öğretmemiz gerekiyor.”

Platform Başkanı Belkıs İbrahimhakkıoğlu da Kudüs’ün derin anlamlarıyla insanlığa mesajlar ileten bir şehir olduğunu belirterek, “Onun kutsiyetine gölge düşürmeyecek hayırlı hizmetleri Allah nasip etsin. Bu mirası bir insanlık mirası olarak aldık. İnşallah layık olacak şekilde insanlığa bu mesajı duyurabiliriz.” diye konuştu.

Kudüs Platformu’nun, İsrail’in tarihe “6 Gün Savaşları” olarak geçen muharebeler sonrasında Kudüs’ü tamamen işgal etmesinin 50. Yılında, Kudüs Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlediği sergi; Kudüs’ün önemini, görsel iletişim dilini çarpıcı konular üzerinden kullanarak anlatıyor. Sergide, infografik ve interaktif bölümler de yer alıyor.

Kudüs tarihini ve önemini 3 dönemde anlatan “İnsanlığın Ortak Mirası Kudüs” sergisi, 22 Haziran’a kadar Beyazıt Meydanı’nda ziyaret edilebilecek ve daha sonra çeşitli illerde açılacak.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top