İş-Aile Dengesi Tüm Yaşam Boyunca Devam Eder

24 Kasım 2018, İstanbul

III. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nin “Daha İyi Bir İş-Aile Dengesine Doğru” konulu oturumun konuşan Dr. Fred Deven, iş ve aile dengesinin dinamik konu olduğunu belirterek, “Bütün yaşam boyunca devam eden bir süreçtir. Anne ve babanın hayatları boyunca bu dengeyi sağlamaları söz konusudur” dedi.

Kadın ve Demokrasi Derneği KADEM’in Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte düzenlediği III. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi, “Ailenin Güçlendirilmesi”  ana teması ile İstanbul’da Grand Cevahir Otel’de devam ediyor.

Zirve kapsamında paralel oturumlar gerçekleştirildi. Oturumlarda, ailenin güçlendirilmesi yönünde değişik alanlardaki gelişmeler, başarılı örnekler ve devam etmekte olan sorunlarla ilgili tespit ve çözüm önerileri tartışıldı.

“Daha İyi Bir İş-Aile Dengesine Doğru” konulu oturumun Moderatörlüğünü  KADEM Kurucu Başkanı ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz yaptı. Yılmaz, iş ve aile dengesinin tek kişiye düşen bir sorumluluk olmadığını belirterek, “Bu konuda devletin, işverenin ve bütün aile bireylerinin sorumlulukları var” dedi.

Annelik izni 14 haftadan az olmamalıdır

Araştırmacı Ahmed Mohamed Aref, aile ve iş taahhütleri arasındaki çatışmaların aileye zarar verebildiğini söyledi. Araştırmalara göre doğurganlığın iş yaşamından olumsuz etkilendiğini belirten Aref, “Esnek çalışma saatleri, doğum izni, bu konuda annelere yardımcı oluyor. İş aile denge politikaları bu konuda anlamlı sorumluluklar üstleniyor. Esnek çalışma seçenekleri, izinler, çocuk yardımları, annelere yardımcı oluyor. Bu denge eğitim, sosyal faaliyetler gibi bireysel ihtiyaçları da içermelidir. Çalışan kadın 14 haftadan az olmamak üzere annelik izni almalıdır. Katar Vakfı şu aşamada genişletilmiş doğum izni üzerinde çalışıyor” dedi.

Türkiye’de üniversiteli kadın sayısı son 10 yılda arttı

Ekonomist Dr. Willem Adema: “Çocuklar büyüdükçe kadınların istihdama katkısının düştüğünü görüyoruz. Türkiye’de üniversite eğitimi alan kadınların oranları son 10 yılda yükseldi.”

Bütün paydaşlar bir araya gelmeli

Dr. Fred Deven, iş ve aile dengesinin dinamik bir konu olduğunu belirterek, “Bütün yaşam boyunca devam eden bir süreçtir. Anne ve babanın hayatları boyunca bu dengeyi sağlamaları söz konusudur. Aileler birçok kültür ve kıtada benzer özelliklere sahipler. İş ve aile dengesine farklı aktörler ve paydaşları dikkate alarak bakmalıyız. Bu konunun önemli aktörleri kamu otoriteleri, işverenler, sendikalar, medya ve sivil toplum örgütleridir. Bunlar olumlu veya olumsuz kararları ile iş ve aile dengesinde önemli rol oynamaktadır. Diğer aktörler ise bilim camiası, aile merkezlerinde çalışanlar ve ailenin kendisidir. Herkes için bir tek çözüm yok. Bu konuda bütün paydaşlar bir araya gelmelidir. Aile birliğin dair politikalara yön vermelidirler” dedi.

Kadın ve erkek işbirliği yapmalı

Dr. Margarida Gonçalves Neto da Portekiz’de kadınların çok çalıştığını belirterek, “Bizim kültürümüzün de bir parçası çalışmak. İstatistiklere bakınca Portekizli kadınlar Avrupa’da en fazla çalışma oranına sahip. Ne istediklerini biliyorlar, yeni talepleri var. İş ve aile dengesini kurabilmek için yeni taleplerde bulunuyorlar. Kadınlar evde de 4 saat çalışıyor. Kadınların yüzde 52’si işten geldikten sonra evde de çalışmanın zor olduğunu söylüyor. Kendilerine vakit ayıramadıklarını belirtiyorlar. Eve geldiklerinde ne yapacaklarını biliyorlar. Kadın ve erkeğin ortak işbirliği ile aile iş dengesinin kurulacağına inanıyorum. Hem erkeğin hem de kadın görevini yaptığında bu denge kurulabilir” diye konuştu.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top