Kadın ve Demokrasi Derneği olarak, 15. 07. 2014 tarihinde, İsrailli Kadın Milletvekili Ayelet Shaked’in Filistinli kadınlara yönelik ırkçı sözlerini kınamak ve Filistinli kadınlara destek vermek üzere İsrail başkonsolosluğu önünde protesto için bir araya gelindi.

Kadın ve Demokrasi Derneği Kurucu Başkanı Yrd. Doç. Doç. E. Sare Aydın Yılmaz, İsrail başkonsolosluğu önünde Kanal24, Ülke Tv, Tvnet, Tv360 ve Kudüs Tv’ye canlı olarak röportaj verdi.

Birçok basın mensubunun da bulunduğu protestoda, tiyatral bir gösteriyle Gazze’de yaşanan dram anlatıldı.

Tiyatral gösterinin ardından, KADEM olarak, İsrail’in Irkçı Kadın Milletvekili Ayalet Shaked Hakkında Basın Bildirisini sunan, Kadın ve Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sema Silkin;

“İsrail Parlamentosu’nun aşırı dinci Evimiz Yahudi Partisi’ne üye 38 yaşındaki kadın milletvekili Ayelet Shaked’in, Gazze’ye atılan bombalar nedeniyle ölü sayısının 200’lere ulaştığı, vahşice katledilenlerin yüzde yetmişini kadın ve çocukların oluşturduğu şu günlerde, Filistin halkına yönelttiği nefret dolu ırkçı söylemini Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) olarak protesto etmek için buradayız.

Sağduyu ve sorumluluk sahibi olması gereken bir kadın politikacının buram buram ölüm, nefret ve soykırım kokan paylaşımlarda bulunması biz kadınların hayal kırıklığını bir kez daha artırmaktadır. Çünkü kadın dünyaya hayat getiren, can taşıyandır. İşte bu yüzden Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) olarak yıllardır Filistin halkına zulm eden İsrailllilerin nezdinde nefret suçu işleyen Irkçı Vekil Ayalet Shaked’i şiddetle kınıyoruz.  Nefret söylemleri ile Filistinli kadın ve çocuklara yönelik katliam ve soykırım çağrıları devam ettiği müddetçe, KADEM olarak bu zulme sessiz kalmayacağımızı ve ortak olmayacağımızı bildiriyor, tüm kamuoyunu Filistin’de yaşanan katliam konusunda sorumlu davranmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Basın bildirisinin ardından Kadın ve Demokrasi Derneği olarak İsrail Başkonsolosluğunun önüne siyah çelenk bırakıldı.

Basın bildirisi için tıklayınız.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top