İsrail Parlamentosu’nun aşırı dinci Evimiz Yahudi Partisi’ne üye 38 yaşındaki kadın milletvekili Ayelet Shaked’in, Gazze’ye atılan bombalar nedeniyle ölü sayısının 200’lere ulaştığı, vahşice katledilenlerin yüzde yetmişini kadın ve çocukların oluşturduğu şu günlerde, Filistin halkına yönelttiği nefret dolu ırkçı söylemini Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)olarak protesto etmek için buradayız.

İsrail’in Gazze’ye yönelik kolektif cezalandırma politikaları, bir kez daha ayrılıkçı ırkçı ve abluka uygulamaları katliama dönüşmüşken, Shaked’in yaptığı bu paylaşımlar soykırım çağrısından başka nedir? Shaked kadın, çocuk, genç, yaşlı ayırmadan tüm Filistin halkını düşman ilan etmekte ve “Daha fazla ‘yılan’ yetiştirememeleri için anneleri de öldürelim,” diyerek hem Israillileri Filistinlileri öldürmeye yöneltmekte hem de bizlere bir zamanlar yahudileri katleden Nazileri hatırlatmaktadır.

Bu talihsiz beyanların bir kadın tarafından dile getirilmiş olmasının utancı ve hayal kırıklığı içerisindeyiz.

Biz biliyoruz ki kadın, fıtratı itibariyle diğerkam ve nazenindir. Fıtratıyla uyum içinde bulunan hiç bir kadın evlatlarıyla diğer çocuklar arasında bir ayrım yapamaz.

Biz biliyoruz ki kadın “onu öldürmeye gelenlerin onda hayat bulacağı” bir iklimin, yani cennetin müjdecisidir. Dolayısıyla hiç bir kadın en ilkel dönemlerde dahi harbin dışında tutulan anne ve çocukların katledilmesini savunamaz.

Biz biliyoruz ki erkekler, savaşın acılarını ekerler günlerce, kadınlara bu acıları gözyaşlarıyla büyütmek düşer senelerce. Bu acılara dur demesi gereken, yeter diye haykırması gereken bir kadının yeni acıları davet etmesini tam bir ‘akıl tutulması’ olarak görüyoruz.

Bilinmelidir ki Filistin’de stratejik çıkarlar için toprağa düşen körpe bedenler, sadece Filistinli annelerin ümitlerini söndürmüyor, körüklediği kin ve nefretle İsrailli çocukların da hayallerini öldürüyor.

Bilinmelidir ki sadece öldürenler değil, seyredenler ve hatta teşvik edenler de insanlığın maşeri vicdanında mahkum ediliyor.

Bilinmelidir ki kadınların karşı durduğu hiç bir savaş erkeklerce sürdürülemez. Kadınların öldürülen her bir çocuğu kendi evladı olarak gördüğü bir ülkede katiller barınamaz.

İsrailli milletvekilini fıtratının gereği olan şefkat ve merhamet diline geri dönmeye çağırıyoruz. Filistinli çocukların, İsrailli kadınlar tarafından müdafaa edildiği bir dünyada barışın da mümkün olabileceği gerçeğini görmeye davet ediyoruz.

İnanıyoruz ki bu kirli savaşı bitirecek olan; Filistinli ve İsrailli kadınların karşılıklı çarpan kalpleri, evlatlarını ayırmadan benimseyip sahiplenmeleri ve kimden gelirse gelsin zulme karşı birlikte direnmeleri olacaktır.

Sağduyu ve sorumluluk sahibi olması gereken bir kadın politikacının buram buram ölüm, nefret ve soykırım kokan paylaşımlarda bulunması biz kadınların hayal kırıklığını bir kez daha artırmaktadır. Çünkü kadın dünyaya hayat getiren, can taşıyandır. İşte bu yüzden Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)olarak yıllardır Filistin halkına zulm eden İsrailllilerin nezdinde nefret suçu işleyen Irkçı Vekil Ayalet Shaked’i şiddetle kınıyoruz.  Nefret söylemleri ile Filistinli kadın ve çocuklara yönelik katliam ve soykırım çağrıları devam ettiği müddetçe, KADEM olarak bu zulme sessiz kalmayacağımızı ve ortak olmayacağımızı bildiriyor, tüm kamuoyunu Filistin’de yaşanan katliam konusunda sorumlu davranmaya davet ediyoruz.

Kadın ve Demokrasi Derneği

İsrail Başkonsolosluğu Önü-İstanbul

israil-kinama-duyuru

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top