Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) İstanbul Sözleşmesi Uygulamaları ve GREVIO Süreci Semineri ve Çalıştayı gerçekleştirildi.

15 Mayıs 2017, İstanbul

KADEM Genel Merkezinde Prof. Dr. Feride Acar’ın “İstanbul Sözleşmesi Uygulamaları ve GREVIO Süreci” Seminerini verdi. Seminerin moderatörlüğünü yapan KADEM Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, KADEM’in kadına yönelik şiddet ve kadın yasal hakları çalışmalarını merkeze aldığını ifade etti.

Aydın: “Şiddetin dini, dili, etnisitesi yok. Bu yüzden şiddetle mücadele ederken farklarımızı bir kenara bırakıp birlikte hareket etmeliyiz. Şiddet Türkiye’nin değil tüm dünyanın meselesi. Türkiye, şiddetle mücadele kapsamında İstanbul Sözleşmesinde öncü bir ülke olarak yer alıyor.”

Aydın, KADEM’in şiddetle mücadele ederken kadının sosyo-ekonomik ve siyasal temsilini arttırmak için de çalıştığını sözlerine ekledi.

GREVIO Başkanı ve CEDAW Komite Üyesi Prof. Dr. Feride Acar kadına yönelik şiddetin bir insan hakları ihlali olduğunu ifade etti. CEDAW ve GRAVIO hakkında bilgiler veren Acar: CEDAW, insan haklarına yönelik olarak dünyadaki 9 uluslararası sözleşmeden biridir. CEDAW genel olarak kadınların insan haklarını içerir, İstanbul Sözleşmesi ise özellikle kadınlara yönelik şiddeti konu eder.”

Acar: “Toplumlarda kadın-erkek arasında tarihsel güç eşitsizliği vardır ve kadınlara yönelik ayrımcılık özellikle şiddet olarak kendini gösterir. Türkiye kadının insan hakları konusunda tüm maddelerde İstanbul Sözleşmesi’nin gelişiminde katkıda bulundu.”

Seminerin ardından yetkili kurumların temsilcileri, akademisyenler, STK’lar, KADEM Hukuk Komisyonu’ndan serbest avukatlar ile İstanbul milletvekilleri Fatma Benli ve Tülay Kaynarca’nın katılımıyla İstanbul Sözleşmesi Uygulamaları ve GREVIO Süreci Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştayda; 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesinin ve 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” un Grevio İzleme Komitesinin belirttiği esaslar çevresinde kadına yönelik şiddetle mücadele hukuki ve toplumsal boyutları ile ele alındı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top