İstek Vakfı Davası Basın Açıklanması

2017 yılında, 5 yaşındaki bir kız çocuğunun, İstanbul Kartal’daki İstek Vakfı Özel Uluğbey Okulu’nda öğretmeninin cinsel istismarına maruz kaldığı gerekçesiyle açılan ve 4 yıldır devam eden davada nihayet sona gelindi. KADEM olarak cinsel istismar davasındaki mücadelede adil bir kararın çıkması için, davanın başından sonuna kadar mağdur çocuğun ve ailesinin yanında olduk.

Sanığın, “12 yaşından küçük çocuğun cinsel istismarı” ve “12 yaşından küçük çocuğun hürriyetinden yoksun kılınması” suçlarından 9 yıl 6 aydan 17 yıl 6 aya kadar hapsinin istendiği ve tek bir gün dahi tutuklu yargılanmadığı davada, uzun yargılama sürecinin sonunda karar açıklandı ve sanığın beraatine karar verildi.

Dava konusu olayın gerçekleştiği ve sanığın çalıştığı İstek Vakfı ve okul yönetiminin yargılama sürecinin en başından beri yargılamaya yönelik engellemeleri, delil karartma çabaları, küçük bir çocuğa yönelik istismarın konu olmasına rağmen olağandışı bir şekilde 4 yıl kadar süren yargılama sonucunda sanığın beraatine karar verilmesi adalete olan inancımızı sarsmıştır.

Adalet inancımızı zedeleyen bu yargı sürecinde; en başından beri şüpheli durumunda bulunan İstek Vakfı yönetimi ve okul yöneticileri hakkındaki takipsizlik kararı kaldırılmasına rağmen iddianame halen düzenlenmemistir. Ayrıca olay gününe ilişkin görüntüler bilinçli bir şekilde ortadan kaldırılmış, olaya tanıklık edebilecek herkes baskı ile korkutulmuştur. Bütün bunlara rağmen sanığın beraatine karar verilerek, taciz mağduru çocuğun ısrarlı, tutarlı ve yetkili kişiler önünde verilen birden fazla ifadesi, elde edilen diğer deliller ve gösterilen tüm çabalar görmezden gelinmiş, failler cezasız bırakılmıştır.

Böylesi önemli bir davada, tüm yargılama sürecinde bir gün dahi tutuklu kalmayan, ardından da beraat kararı verilen sanık hakkındaki kararın bozulması için istinaf mahkemesine başvuracak ve bundan sonraki sürecin de takipçisi olacağız.

Çocuklarda önemli psikolojik, davranışsal, sosyal ve bilişsel sorunlara yol açan cinsel istismarın önlenmesi için KADEM olarak, çocukların güven içinde yaşaması amacıyla ilgili tüm kurum ve kuruluşların gereken hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz. Bu vahim olayda olduğu gibi çocuklara yönelik istismar ve kötü muamelelere, bu tür olayların faillerine göz yuman herkesin hak ettiği cezayı almalarını sağlamak üzere mücadelemizi her zaman sürdürecek, benzeri olayların yaşanmaması için çalışmaya devam edeceğiz.

KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği)

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top