İstek Vakfı Davası 
Kamuoyu Açıklaması

5 yaşında bir kız çocuğu 2017 tarihinde eğitim almak için gittiği İstek Vakfı Anaokulunda, beden eğitimi öğretmeni tarafından cinsel istismara uğradı.

Hiçbir kelimenin içimizdeki üzüntüyü, dehşeti, öfkeyi karşılayamayacağı çocuğa istismar,  toplumca sesimizin en yüksekten çıkması gereken vicdani mefhumdur.

Küçücük kız çocuğunun zihninde, bedeninde onulmaz travmalara yol açan bu durum delil yetersizliği bahanesiyle kapatılamaz. Güvenlik kamerası kayıtları saklanamaz, mahkeme ile paylaşılmalıdır. Toplumun yasalarına, sosyal normlarına aykırı olan bu menfur durum hak ettiği en büyük cezayı almalıdır.

Adli tıpta kontrolü yapılarak, istismar fiiline ilişkin beyanları alınan çocuk; yaşadığı süreci, kendisinden yaşı gereği bilmesi beklenmeyen ve hayal edemeyeceği detaylarla üç kez farklı pedagoglara çelişkisiz bir şekilde anlatmıştır.

Alınan beyanlar doğrultusunda suçun niteliği, işlenme şekli ve mağdurda oluşan zarar gözetilerek davanın artık bir sonuca bağlanmasını talep ediyoruz.

Bir gün bile tutukluluk süresi bulunmayan sanığın, biran önce tutuklanarak adil yargı sürecinin başlaması yönündeki hukuki çabamız devam edecektir.

Çocuklarda önemli psikolojik, davranışsal, sosyal ve bilişsel sorunlara yol açan cinsel istismarın önlenmesi için KADEM olarak mücadele veriyoruz, sizleri de bu mücadelede küçük kızımızın ve ailemizin yanında olmaya davet ediyoruz.

Kamuoyuna duyurulur.

Saygıyla…

KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği)

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top