İstek Vakfı Okulları Davası Kamuoyu Açıklaması

2017 yılının Ekim ayında henüz 5 yaşındaki minik kızın gittiği İstek Vakfı Anaokulunda, öğretmeni tarafından cinsel istismara uğraması bizleri dehşete düşürmüştür.

Bu menfur eylemin çocuklarımızın ‘ikinci yuvaları’ olarak nitelediğimiz, kendilerini en güvende hissetmeleri gereken okul ortamında gerçekleştirilmiş olması bardağı taşıran son damla olmuştur.

Küçücük bir kızın eğitim hayatına ilk adımlarını attığı bir anaokulunda, kendisine uzanan çirkin ellerin ruhunda ve bedeninde asla telafisi olmayacak yaralar açması, en hafif ifadeyle bizleri insanlığımızdan utandırmıştır. Öğretmen kimliğine sığınmaktan hayâ etmeyen bu şahsın adli kontrol tedbiriyle tutuksuz yargılanması, toplumsal vicdanda ayrı bir yara açmakta, bu tutuksuzluk hali daha büyük mağduriyetlere sebep olmaktadır.

Çocuk istismarı vakaları sadece kınama mesajlarıyla geçiştirilemeyecek kadar ciddi öneme haiz toplumsal bir sorundur.  Bu elim hadise de hasta ruhlu bir sapık tarafından gerçekleştiği şeklinde bir söyleme hapsedilerek basitleştirilemez.

İstismara zemin hazırlayan tüm faktörlerin ortadan kaldırılması ancak toplumsal dayanışma ve ilgili tüm kişi ve kurumların bireysel menfaatleri yerine çocukların üstün menfaatini tercih etmeleriyle, tabiri caizse ellerini taşın altına koymalarıyla mümkün olabilir.

Bizler, toplumun her kesimine karşı her türlü şiddetin kabul edilemez olduğuna inanan bir sivil toplum kuruluşu olarak diyoruz ki: “İSTİSMAR FELAKETTİR!”

Bu doğrultuda suçun ağırlığı, niteliği ve ortaya çıkardığı mağduriyetler nazara alınarak hiç vakit kaybetmeksizin tutuklamaya karar verilmesini ve yaşanan acı ve elemin bir nebze olsun hafiflemesi için yargılamanın en kısa sürede tamamlanmasını bekliyoruz. Sapıkların en ağır cezayı almasını, bu cezanın gelecekteki olayların önünü almak için bir emsal olmasını ve adaletin sağlanmasını istiyoruz.

Masum çocukların değil, sapıkların utanç içinde yaşayacağı bir dünya için, tüm kamuoyunun bu davada teyakkuz halinde olması gerekmektedir.  Küçük kız ve ailesinin adalet arayışında mücadelelerine ortak olmaya ve yanlarında durmaya herkesi davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği)

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top