KADEM, Türkiye İmam Hatipliler Vakfı’nın (TİMAV) 19-21 Mayıs 2016 tarihlerinde Saraybosna’da düzenleyeceği II. Uluslararası Dini Araştırmalar ve Küresel Barış Sempozyumu’na katıldı.

20 Mayıs 2016, İstanbul

KADEM Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın, 19 Mayıs Perşembe günü sempozyumda 19:30-21:00 arasında düzenlenecek panelde konuşmacı olarak yer aldı.

“Barışın Tesisinde Temel Güç: Güçlü Sivil Toplum Kuruluşları” adlı sunumunu gerçekleştiren Aydın, küresel sorunların çözümlerinde STK’ların rolünün önemini ve kadın temsilinin artırılması gerekliliğini anlattı.

“Toplumun esas unsurlarından olan kadınların toplumsal cinsiyet adaleti çerçevesinde siyasal, sosyal ve ekonomik hayatta hak ettikleri şekilde var olabilmeleri için hep birlikte çalışmalıyız” diyen Aydın, İslam coğrafyalarındaki sivil toplum davranış modellerini açıkladı.

Aydın:

“İmanın  gereği olan kadere iman akidesini teslimiyetçi bakış açısıyla değerlendirip iradenin  hakkını vermemek. Tevekkül etmenin ön şartı olan elinden geleni yapma şartının hakkını vermeden olanın karşısında durmamak tembelliktir. Oysa ki İslam bizi iki günü bir birine denk olmayacak şekilde harekete, ilerlemeye davet etmektedir. Pasif iman anlayışından aktif imana ve imanın yeniden amele dönüşmesini sağlamak zorundayız.”

Sempozyumda, dünyanın her zamankinden daha çok barış ve huzura ihtiyaç duyması göz önüne alınarak, birçok bölgede yaşanan sıcak çatışmalar, her saniye ölen insanların en temel ihtiyacı olan “yaşam hakları”nın temin edilmesi için fikirlerin gündeme taşınmasının amaçlandığı bildirildi.

Tarihi süreç içinde farklı dinlere inanan insanların, bir din içinde o dinin ilke ve esaslarının farklı yorumlanmasının ortaya çıkardığı çeşitli ekol ve akımların (mezhep, tarikat vs.) bu doğal farklılıklarıyla barış içinde bir arada yaşamaları konusundaki tecrübelerin inceleneceği programda; günümüzün sorunlarına ışık tutacak zenginlik ve derinlikteki mirasın aktüel sorunlara katkı sağlayabilmesi için çözümler tartışılıyor.

Sempozyumun birincisi, 17-18 Mayıs tarihlerinde Konya’da düzenlenmişti.

Program için: II. Uluslararası Dini Araştırmalar ve Küresel Barış Sempozyumu

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top