KADEM, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Ortaklığı ile ‘Sürdürülebilir Sosyal Korumada
Aile Kurumunun Rolü’ Paneli Düzenliyor!

Aile sadece toplumun temel grup birimi değil, aynı zamanda sürdürülebilir, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişim için çok önemli bir araçtır. Bir kurum olarak aile, yoksulluğu ve açlığı ortadan kaldırmak, evrensel ilköğretime ulaşmak, kadınları güçlendirmek, çocuk ölümlerini azaltmak, anne sağlığını geliştirmek ve birçok hastalıkla mücadele etmek için katkıda bulunur. Bu konular yeni 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin bir parçasıdır. Bu bağlamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, düzenlediği bu yan etkinlikle sosyal koruma politikalarının tasarlanmasında ve uygulanmasında ailenin önemini vurgulamayı, aile odaklı sosyal politikalarla ilgili deneyimleri ve iyi uygulamaları paylaşmayı, aile odaklı sosyal politikalar için sektörel işbirliğinin önemini vurgulamayı, uluslararası dinamikleri temel alan farklı ülkelerde uygulanmaya yönelik bir araç olabilecek politika önerilerini tartışmayı hedeflemektedir.

13 Mart’ta New York’ta BM KSK yan etkinliği kapsamında düzenlenecek olan ‘Sürdürülebilir Sosyal Korumada Aile Kurumunun Rolü’ Paneli’nin; moderatörlüğünü UNFPA Başkan Yardımcısı Dereje Wordofa, açılış konuşmasını ise  Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk yapacaktır. Panelde Kuzey Makedonya Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Mila Carovska, Burkina Faso Kadın, Aile ve Ulusal Dayanışma Bakanı Sayın Helene Marie Laurence Marchal/Ilboudo, Pakistan İnsan Hakları Federal Sekreteri Sayın Rabia Jaberi, TBMM Kadın Erkek Forsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Sayın Canan Kalsın, İslam İşbirliği Teşkilatı Türkiye Temsilcisi Sayın Salih Mutlu Şen, BM Kadın Birimi Avrupa ve Merkezi Asya Bölgesel Direktörü Sayın Alia El-Yassir, İslam İşbirliği Teşkilatı Aile ve Sosyal İşler Direktörü Sayın Dr. Fadila Grine ve Kadın ve Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Derya Yanık konuşmacı olarak yer alacak.

KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Av. Derya Yanık, panelde ailenin önemi, modern dünyada aile kurumunun karşı karşıya kaldığı tehditler ve bu tehditlere karşı aile birliğinin önemine değineceği konuşmasında KADEM’in kadın ve aileye yönelik yaklaşımını ve benimsediği cinsiyet adaleti kavramını anlatacak.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top