KADEM Kurucu Başkanı Sare Aydın Yılmaz, Nişantaşı Üniversitesi tarafından düzenlenen G20 Zirvesi Sonuçları ve Dünya Ekonomi Politiği Üzerine Etkileri konulu panelde komitesi üyesi olduğu W20’yi anlattı.

W20’nin öncelik maddeleri için uluslararası istişare gerçekleştirildi

Öğrencilerin ve akademisyenlerin yoğun ilgi gösterdiği panelde, W20’nin bir açılım grubu olarak G20’ye dahil olması için uzun süren bir lobi çalışması yapıldığını ve büyük bir mücadele verildiğini dile getiren KADEM Kurucu Başkanı Sare Aydın, W20’nin kuruluş süreciyle ilgili bilgileri paylaştı. W20 hazırlık sürecinde politikaların, yalnızca G20 dönem başkanlığını yürüten Türkiye odağında değil, tüm G20 ülkelerindeki kadın meselelerinin araştırılıp uluslararası istişareler ile belirlenen 11 öncelik maddesinin W20’nin çalışmalarına yön verdiğini ifade etti. Aydın, “Bu maddelerin başında ‪eğitim, ‪istihdam ve ‪girişimcilik arasındaki bağ ile kadınların ekonomik açıdan güçlendirilmesi geliyor. Lider pozisyonda olan kadınların sayısını arttırmak da yine etkin ve adil politikaların oluşturulmasını sağlamak için önem taşıyor. Bir diğer öncelik maddesi ise iş hayatı ve özel hayatın dengelenmesi; bu konu tüm dünyada kadınların önemli bir sorunu olarak karşımızda” şeklinde konuştu.

“Çin’e altyapısı sağlam bir W20 teslim ettik”

‪W20‪’nin maksadının kadınları tercih edilmeyen ve ikinci planda kalan figür olmaktan çıkarılıp ekonomiye katılımını ve finansa erişimini sağlamak olduğunu dile getiren Aydın, W20’nin sonucunda, G20’ye sunduğumuz ailenin desteklenmesi, adil muamele, yeşil büyüme ve esnek çalışma ile ilgili maddeler ortaya çıktığını kaydetti.

G20 sonuç bildirgesine girecek öncelik maddeleriyle ilgili 20’den fazla ülkede 944 kişi ile yapılan anket sonucunda en yüksek oranı, “Eğitim, istihdam ve girişimcilik arasındaki bağdan yola çıkarak kadınların ekonomik açıdan güçlendirilmesi” maddesinin aldığını ifade eden Aydın, ayrıca “‪G20 Zirvesi’nde yapılan Mülteci Kadınlar Paneli ile mültecilerin sorunlarına küresel bir platformda dikkat çekildi ve G20 ülkelerinin liderleri konuyla ilgili harekete geçmeye çağrıldı.” dedi.

Türkiye’deki kadının yasal statüsü ile ilgili soruları da yanıtlayan Sare Aydın, “Yasal anlamda kadınların haklarıyla ilgili bir sorun yok fakat bu süreç devam ediyor ve edecek. Önemli olan yasaların kadınlara verdiği teminatların hayata yansıması. Dikkat edilmesi gereken nokta kadının sosyal yaşamda, siyasette, ekonomi hayatında adil muamele görmesi ve toplumumuzun zihinsel dönüşümü ile kadının hayatı anlamlandıran her alanda aktif katılım göstermesidir” şeklinde konuştu.

Panel sonunda, Yrd. Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz’a teşekkür plaketi takdim edildi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top