KADEM Batman Temsilciliği açıldı!

27 Haziran 2016, Batman

KADEM Batman Temsilciliği Başkan E. Sare Aydın Yılmaz ve Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın katıldığı açılış töreniyle 27 Haziran 2016 Pazartesi günü faaliyete başladı.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 13. temsilciliğini Batman’da açtı. 27 Haziran Pazartesi günü saat 17:00’de düzenlenen açılış törenine KADEM Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz, Başkan  Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Batman Valisi Ahmet Deniz katıldı.

Açılışta konuşan KADEM Batman temsilcisi Av. Adile Gürbüz yeni temsilciliğin açılışından duyduğu mutluluğu ve heyecanı anlattı.

Adile Gürbüz: “3 yıldır, sadece belli bir kesimin değil, bu toprağın içerisinden çıkmış sizlerin, bizlerin değerlerini savunacak bir KADEM var.

Bölgemiz tarihin en büyük medeniyetlerinin kültürüyle, fikirleriyle, savaşlarıyla ve ideolojileriyle harmanlanmış, diğer bölgelerden farklı bir konuma sahip dinamik ve hızla gelişen bir bölge.

Hızla sanayileşen ve hizmet sektörünün de hızla geliştiği ilimizde kadınlarımız da gün geçtikçe artan sayıda çalışma hayatında yerini alıyor.

İşte bu sebeple kadim tarihimizde olduğu gibi, adalet ve hakkaniyet düsturuyla kadının değerli görüldüğü sağlıklı bir toplumsal yapı, geleceğinden umutlu ve her bakımdan bilinçli bir genç nesil ve haklarını bilen kadınlarla erkekler için buradayız.”

‘Terör örgütlerinin istismarı da kadına yönelik şiddetle mücadelenin bir ayağıdır’

KADEM Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz, temsilcilik açılışında yaptığı konuşmada, KADEM’in Batman’dan beklentilerini anlattı.

Sare Aydın Yılmaz: “Kadına yönelik şiddetle mücadelenin bir ayağının da kadını özgürleştirme adına köleleştiren terör örgütlerinin istismar ettiği kadınlarımızın oluşturduğunun bilincinde olarak hareket etmekteyiz. Kadınlarımızı güçlenmek ve onlara kendilerini meşru yollarla ifade edebileceği platformlar sunarak, kadınlarımızın kendileri üzerinde kurgulanmış bu hain planları fark edebilmelerine ve bu oyunlara gelmekten uzak durabilmelerine vesile olayı umut ediyoruz.

Bir STK olarak, her türlü şiddete ve haksızlığa karşı olarak, çözüm önerileri sunarak, toplumsal farkındalığı artırmak ve kamusal alanda şiddeti meşrulaştıran sebepleri azaltacak toplumsal, yasal düzenlemelere ön ayak olmak öncelikli meselemizdir.”

10

Sare Aydın Yılmaz, KADEM’in misyon edindiği “cinsiyet adaleti” kavramının da üzerinde durdu:

“Hukuk yasaları belirlemekte, adalet ise vicdanları yönetmektedir. Hukuk önünde eşitlik adaletin temini için gereklidir ancak, yeter koşul değildir. Hukuk önünde eşitliğin de ötesine geçen, adalet temelli bir yaklaşıma toplum olarak ihtiyacımız var. Bu noktada esas olan, farklılıklardan doğan mağduriyetlerin giderileceği hakkaniyet ve adalet odaklı politikaların tesis edilmesidir.

İslam’ın haklar ve yükümlülükler bağlamında öngördüğü normlar da, bu adalet anlayışını yansıtır. Nitekim İslâm’ın adalet anlayışı, hak ve sorumluluklar çerçevesinde insan hakları temeline dayanan bir anlayıştır.

KADEM olarak kullandığımız cinsiyet adaleti kavramı, tam da bu adalet anlayışından yola çıkmaktadır. Bu kavram, kadın ve erkeğin birbirini tamamlayan ve dengeleyen eşdeğer iki parça olduğunu ifade eder.

Bizler, İslâm’ın öngördüğü bu adalet anlayışının, insan hakları temeline dayanan bir anlayış olduğu bilinciyle İslam’ın kadına ve erkeğe yüklediği sorumlulukların “yanlış kalıplarda” değerlendirilmesinin de önüne geçmeliyiz. Nitekim, bu adalet anlayışı, günümüz modern toplumunun bir gerekliliği, hatta bir zorunluluğu haline gelmiştir.”

‘Batman dağlarında kardeşlik türküleri söyleyeceğiz’

KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ise, Batman temsilciliği ile bölgeye yayılacak KADEM vizyonunu aktardı.

Sümeyye Erdoğan Bayraktar: “Değerlerine sadık, gücünü dayandığı manevi dinamiklerden alan bir ilimiz olarak Batman, bize kardeşliğin en güzel meyvelerini verecektir. Buna gönülden inanarak buraya geldik.

Zira biliyoruz ki, bizim ayrımız gayrımız yok. Kürtler ve Türkler aynı gövdenin dallarıdır. Horasan’dan bu yana bir bütünün iki yarısıdır. Aynı mezarda yan yana uyur atalarımız. Bu nedenle geleceğimiz de, tıpkı geçmişimiz gibi bir ve beraber olacaktır.

Ayrılığa, düşmanlığa hiç vaktimiz yok. Terör örgütünün ekmeye uğraştığı nifak tohumları, bizim kardeşlik coğrafyamızda asla yeşeremez. Kürt kardeşlerimiz, PKK terör örgütünün gerçek yüzünü çok iyi biliyor.

Çocukların eline silah veren, onları ölüme gönderen, anneleri, çocuklarının gözü önünde vahşice öldüren bir örgütün hiçbir geleceği olamaz. Gençlerimizi, terörün kıskacından kurtarmalıyız. Bu, hepimizin ortak sorumluluğu.

Ben İnanıyorum ki bir gün, Batman’ın dağlarında terör mücadelesi  vermek yerine, kardeşlik türküleri söyleyeceğiz. İnşallah KADEM, bu coğrafyada kardeşlik duygusunu tüm kalplere yerleştirmek için tüm gayretiyle çalışacak.”

Yer aldığı bölge olarak Batman’ın önemine dikkat çeken Sümeyye Erdoğan Bayraktar, KADEM’li kadınların özellikle terörle mücadelede en önemli ve en etkili yöntem olan insan yetiştirme konusuna dikkat çekti:

“Ülkemizin batısındaki tüm imkanları doğusuna da taşıma gayretinde olan bir devletimiz var. Alt yapı ve üst yapı yatırımlarıyla Doğu illerimiz hergeçen gün gelişiyor. Batıdaki çocuklar hangi imkana sahipse Doğudakiler de sahip olsun isteniyor.

Fakat tüm bu gelişmeleri sadece devletten bekleyemeyiz. Bizler de sivil toplum olarak üzerimize düşeni yapmalı, bu altyapının üzerinde barış, huzur ve sevgi iklimini biz inşa etmeliyiz.

Bunun için yapacağımız ilk şey, teröre karşı yek vücut olmak. Bu kararlılık olduğu müddetçe, terör örgütünün sinsi niyetleri, Batmanlı çocukların, kadınların geleceğini ellerinden alamaz.

KADEM bu noktada Batman’ın evlatlarının geleceği için çalışmaya, kadınların sorunlarına neşter atmaya talip! Kadına yönelik şiddetle mücadele, bu sorunların başında geliyor. Anadolu insanının ferasetinin bu konuya da merhem olacağına inanıyoruz.”

Batman Valisi Ahmet Deniz, açılışta yaptığı konuşmada, 3 yıldır faaliyet gösteren KADEM’i tebrik ederek, ülkemizin geleceği ile ilgili özverili çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının önemini vurguladı.

Ahmet Deniz: “Kamunun yanında ona destek olan KADEM gibi ülkemizin geleceği ile ilgili samimi ve özverili çalışmalar yapan, milli, manevi ve insani değerlere sahip gençler yetiştirmeyi kendisine hedef edinmiş sivil toplum kuruluşlarına ihtiyaç vardır.”

KADEM Batman Temsilciliği, yapılan duanın ardından kurdele kesilerek açıldı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top