Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ekibi, New York’ta bu yıl 60.’sı gerçekleşen Kadının Statüsü Komisyonu (KSK) oturumuna katılarak “İnovasyonda Kadın” projesini tanıttı. 13 Mart Pazar günü KSK hazırlık toplantısına katılan KADEM ekibi, 5 gün boyunca New York’ta çeşitli ziyaretlerde bulundu.

14 Mart Pazartesi günü Kurucu Başkan Sare Aydın tarafından Thai Cultural Center’da yapılan sunumda, kadınların girişimcilik yeteneklerinin artırılması ve fikirlerinin nitelikli istihdam oluşturma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmelerinin yolları anlatıldı.

Türkiye’deki kadın örgütlenmesini, etkililik konusunda dünya kadın örgütleri ile rekabet edebilecek düzeye getirmeyi amaç edinen KADEM, 3 yıldır BM KSK oturumlarına katılıyor.

Oturumun ardından TÜRKEN Vakfı’nı ziyaret eden ekip, KSK izlenimlerini ve “İnovasyonda Kadın” projesinin ayrıntılarını vakıf üyeleriyle paylaştı. Ziyaret sırasındaki toplantıda, sıcak ilişkilerin ve işbirliğinin artırılması konusunda iki vakfın üyeleri istişarede bulundu.

TÜRKEN Vakfı ziyaretinden sonra KADEM ekibi, New York’taki Türkiye Başkonsolosluğu’nun Türk heyeti için düzenlediği resepsiyona katıldı. Başkonsolos Ertan Yalçın’ın sıcak karşılaması ile gerçekleşen resepsiyona, BM Kadın STK birimi başkanı Lopa Banergee de katıldı.

15 Mart Salı günü KADEM Ekonomi Komisyonu ve iş kadınlarından oluşan ekip, eski Manhattan Ticaret Odası Başkanı ve IWEC Başkanı Nancy Ploeger ile kahvaltıda buluştu. Ploeger ile kadın girişimciliği üzerine yapılan toplantıda, kadınların önünde bulunan engeller ve sürdürülebilir uygulamalar hakkında istişare yapıldı.

Aynı gün KADEM ekibi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı heyeti ile birlikte MÜSİAD New York şubesini ziyaret etti. KSK oturumu hakkında gözlemlerin aktarıldığı ziyarette, işbirliği ve ortak projeler hakkında konuşuldu.

Ziyaretin ardından ekip, Women in Islam derneği kurucu başkanı Aisha al-Adawiya ile bir araya gelerek dünyadaki ortak kadın meseleleri üzerine fikir alışverişinde bulundu.

16 Mart Çarşamba günü KADEM, BM Genel Merkezi’nde gerçekleşen “Türkiye’nin W20 Deneyimi” adlı yan etkinliğe katıldı. Etkinlikte Başkan Sare Aydın, 2015 yılında Türkiye’de yapılan G20 Liderler Zirvesi’nde kadınların ekonomik açıdan güçlendirilmesi için oluşturulan Kadın 20 (W20) grubunu anlatan bir sunum yaptı.

18 Mart Cuma günü Kurucu Başkan Sare Aydın ve Yönetim Kurulu Üyesi Sezen Özgür, TOA Consulting New York’un düzenlediği “Yılın En Etkili Türk-Amerikan Kadını” ödül törenine katıldı. Başkan Aydın, geri dönüşüm alanında Nurgül Yavuzer’e verilen ödülü takdim etti ve bir konuşma gerçekleştirdi.

KADEM, BM toplantıları sonrası destek olan herkese teşekkür eden bir bildiri yayımladı.

CdxvO6tWEAA3G5_

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top