KADEM Bursa Temsilciliği Cumhurbaşkanlığı Sistemi Semineri

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Bursa Temsilciliği, “Cumhurbaşkanlığı Sistemi; Demokrasi, İstikrar, Kalkınma ve Denetim için Yeni Anayasa” başlıklı seminer düzenledi.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Bursa Temsilciliği tarafından düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı Sistemi; Demokrasi, İstikrar, Kalkınma ve Denetim için Yeni Anayasa” başlıklı seminer, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.  Avukat Pınar Hacıbektaşoğlu ve Yard. Doç Dr. Nebi Miş, programa konuşmacı olarak katıldı.

Ülke olarak önemli bir dönüm noktasına yaklaştığımız bu günlerde, referandum süreci ile ilgili merak edilenlerin en ince ayrıntısına kadar anlatıldığı seminerde sözü ilk olarak Yard. Doç Dr. Nebi Miş aldı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin doğru anlaşılması gerektiğini vurgulayarak sözlerine başlayan Miş, “ Bu hükümet sistemi sadece AK Parti ya da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği bir sistem değildir. Bu sistem 40 yıldır yönetime gelen herkesin dile getirdiği istediği bir sistemdir” dedi.  En önemli tartışma konularından birisinin de 18 yaş meselesi olduğunu ifade eden Miş, “20’li yaşlarda bir genci askere gönderip, ona şehitlik mertebesini uygun görüyorsunuz ancak dünyevi bir olayı görmüyorsunuz”  diyerek konuya açıklık getirdi.

Yard. Doç Dr. Nebi Miş’in ardından sözü devralan Avukat Pınar Hacıbektaşoğlu,”Neden referandum yapıyoruz?” sorusunu yanıtlayarak konuşmasına başladı. Cumhuriyet ilan edildikten sonra uygulanan siyasal sistemi anlatan Hacıbektaşoğlu, devletin bu güne kadar bir anlamda kendi kriterleri ölçüsünde halkı şekillendirdiğini ancak cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi sayesinde bunun değişeceğini vurguladı. Bugüne kadar halkın yargıyı seçemediğine de değinen Hacıbektaşoğlu, “2010 yılına kadar bütün yargıyı sadece 5 kişi seçiyordu. Meşruiyetin sadece 5 kişi de olması doğru değil. Yeni hükümet sistemi ile bu değişecek”  dedi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin en önemli kısmının temsilde adalet yönetimde istikrar sağlaması olduğuna dikkati çeken Hacıbektaşoğlu, “ Bu sistem Türkiye’nin önünü açacak” dedi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi semineri, soru cevap kısmıyla sona erdi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top