Kadın ve Demokrasi Derneği -KADEM, 17 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 12.00’da Halep’ten gelen kardeşlerini  karşıladı.

KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr Sare Aydın Yılmaz, yönetim kurulu ve üyeleri Halep’ten Türkiye’ye gelen konvoyu karşılamak ve yardımlarını ulaştırmak için Aralık 2016 tarihinde Cilvegözü Sınır Kapısına gitti. Doç. Dr Sare Aydın Yılmaz bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında Aydın; KADEM’in Halep’ten ülkemize gelen ve gelecek olan Halepli kadınlara ve çocuklara sahip çıktığını, savaş ve şiddetin mağduru olan kadınların, çocukların güvenliği ve korunmasına destek olmaya devam edeceğini vurguladı.

Basın açıklamasının ardından KADEM üyelerinin desteğiyle acil ihtiyaçların toplandığı yardım tırının teslimi yapıldı. KADEM Başkanı Doç. Dr Sare Aydın Yılmaz ve yönetim kurulu yetimhane ve hastaneleri ziyaret ederek kadın ve çocuklara desteklerini gösterdiler.

Cilvegözü Sınır Kapısında KADEM Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz tarafından yapılan basın açıklamamız:

Suriye’de 5 yıldır süregelen savaşın en ağır bilançosunu ülkenin ikinci büyük şehri Halep ödüyor. Tarih ve gönül bağımızın bulunduğu, İslam medeniyetinin kadim şehri yoğun bombardıman altında yok oluyor. Neredeyse her an savaş mağduru o topraklara bir çocuğun veya annesinin cesedi düşüyor.

Evlerin, okulların, hastanelerin tamamen yok olduğu, parmakla sayılacak kadar az sayıda doktorun kaldığı, ilaca hasret sabahı bekleyen hastaların acı feryatlarının yankılandığı bir şehir düşünün… Halep’te insanlığın enkazı savruluyor. Tüm dünya, sanki tek yükümlülüğü yok olan şehrin ve insanlığın fotoğraflarını paylaşmakmış gibi davranıyor.

Halep’e inen her bomba sadece evleri yıkıp masum insanların canını almıyor. Uluslararası sistemin, sözde var oluş sebebi olan “Evrensel değerler, adalet, insan hakları, demokrasi ve terörizmle mücadele” söylemlerinin koca bir yalan olduğunu gördük. Bundan böyle uluslararası sistem iflas etmiştir artık bu kavramları yaşatmak halkalara kalmıştır.

Türkiye Halep’e destek oluyor ama yalnız. Zulüm çok büyük, adalet ise yalnız… Bu yüzden büyük ve güçlü Türkiye mücadelesi yalnızca Türkiye’nin mücadelesi değildir. İnsan olarak vicdan sahibi olan herkesin mücadelesidir.

Bugün de Halep’ten ülkemize gelen ve gelecek olan Halepli kadınlara ve çocuklara sahip çıkacağız. Biz insan olarak vazifemizi yerine getirmeye çalışacağız. Bu konuda elimizden geldiğince meselenin görünmeyen yüzüne dikkat çekeceğiz. Savaş ve şiddetin mağduru olan kadınların, çocukların güvenliği ve korunmasına destek olmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyrulur…

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top