KADEM, Türkiye’nin Tezhip Alanındaki İlk Kadın Profesörü Dr. Çiçek Derman’ı Ağırladı

24 Ocak 2020, İstanbul

KADEM Genel Merkez’de düzenlenen ve farklı konuların ele alınarak uzmanlarıyla konuşulduğu; seminer, söyleşi ve konferanslar üyelerimizin yoğun ilgi ve katılımıyla devam ediyor.

Genel Merkez’de gerçekleştirilen “Sanat ve Kadın” seminerine; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk, KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Yönetim Kurulu Üyeleri ile üyelerimiz katıldı.

Seminerde Derman üyelerimize; Türkiye’nin tezhip alanındaki ilk kadın profesörü Dr. Fatma Çiçek Derman’dan tezhip sanatını ve insan hayatına sunduğu katkıları anlattı.

Derman, kadınların sanatla meşgul oldukları takdirde sabrı öğrendiklerini ifade ederek: “Eşinize, çocuğunuza, ailenize, komşunuza herkese karşı sabretmeyi öğreniyorsunuz. Mesela tezhip sanatı insana mükemmel bir göz terbiyesi kazandırıyor” dedi.

“Sanatın bir emanet olduğunu unutmamak gerekiyor”

Sanatın bir emanet olduğuna dikkat çeken Derman; “Sanatı sadece hizmet için kullanırsanız kazanan siz olursunuz. Rabbim bir bir veriyor, sonra bir bir alıyor. Alırken edeple kabul edip, geri istendiğinde de edeple bırakabiliyor muyuz?” sorusunu sorarak cevap aradı.

Öğrencilerine “sanat evlatlarım” diye hitap eden Derman: “Tezhip hiç bitip tükenmek bilmeyen bir heyecandır. Sanat bir insana hayat veriyor ama neticeye varmak için sizin de hayatınızı sanata vermeniz gerekiyor. Sanat vakıf gibidir, verdikçe artar ve talip olana karşılıksız öğretilir. Eser satılır, ama sanat satılmaz. İlmin ve sanatın zekâtı vermektir. Rabbim bizlere, sanat ile ahlakımızı bezemeyi nasip etsin.”

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top