Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 23 Mayıs 2017 Salı günü Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Emine Bakan’ın duruşmasına katıldı.

23 Mayıs 2017, Denizli

KADEM, 16 yaşını henüz bitirmişken kaçırılıp pavyonlara satılan ve kuşkulu bir kazada yaşamını kaybeden engelli kızın 4 yıldır süren davasının takipçisi olmak ve ailesinin haklı mücadelesine destek vermek üzere Denizli Adliyesi’ndeydi.

Emine Bakan, 21 Ekim 2013 günü, babasının yanına gitmek üzere çıktığı evine bir daha dönemedi ve 2 Kasım 2013’te henüz 17’sine yeni adım atmışken sır dolu bir ölümle yaşama veda etti. Emine Bakan, Erhan Tunç tarafından kaçırılmış, Afyon Dazkırı’daki 10 numaralı birahaneye bırakılmıştı. Emine Bakan, başka kadınların da çalıştığı birahanede birkaç gün çalıştırılmış, sonra da Afyon Dazkırı’daki pavyona çalışması için “aktarılmış.” Birkaç gün de burada “çalıştırılan” Emine Bakan, daha sonra Denizli’ye gönderilmiş, Çivril’de “çalıştırılmış”, buradan da Denizli Baklan Dağal Mahallesi’ndeki bir pavyona götürülmek istenmiş. Emine o yolculuk sırasında, pavyonu işleten kişinin arabasında, pavyonda çalışan bir başkası arabayı kullanırken yaşanan kazada hayatını kaybetti. Emine’yi kaçıran kişi ile pavyonların sahibi üç kişi ortaya çıkartılıp dava açıldı ancak hiçbiri tutuklanmadı.

Emine Bakan’ın ailesi; sorumluların tutuklanması, gerektiği gibi sorgulanması, cinayet şüphesinin araştırılması, cinayet yoksa kızlarını o pavyonlarda “çalıştıran” kişilerin indirim almadan cezalandırılması için verdikleri hukuk mücadelesini 4 yıldır sürdürüyor. KADEM avukatları ve üyeleri , Bakan ailesinin hukuk mücadelesine destek vermek ve Emine için adalet sağlanması için 23 Mayıs 2017 Salı günü Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 15.15’te toplanarak bir kamuoyu açıklaması yaptı.

KADEM Denizli Temsilcisi Hilal Can’ın yaptığı KADEM Kamuoyu Açıklaması:

“Kadın ve Demokrasi Derneği olarak bugün Bakan ailesinin adalet mücadelesine destek vermek için Denizli’deyiz. 16 yaşını henüz bitirmişken kaçırılıp pavyonlara satılan ve kuşkulu bir kazada yaşamını kaybeden Emine Bakan’ın 4 yıldır süren davasına müdahil olma talebiyle katılıyoruz.

Emine Bakan, 21 Ekim 2013 günü, babasının yanına gitmek üzere çıktığı evine bir daha dönemedi ve 12 gün sonra, 2 Kasım 2013 tarihinde henüz 17’sine yeni adım atmışken sır dolu bir ölümle yaşama veda etti. Emine Bakan’ın ölümü önce trafik kazası olarak kayıtlara geçti ancak babası Şakir Bakan olayın peşini bırakmadı ve yaptığı araştırmalar sonucunda kızının, Erhan Tunç tarafından kaçırıldığını, bir birahaneye bırakıldığını, başka kadınlar ile birlikte birkaç gün “çalıştırıldığını!!” ve daha sonra Afyon’da bulunan bir birahaneye “çalıştırılmak!!” için gönderildiğini öğrendi. Kaza günü Emine, pavyon çalışanlarından biri ile ve yine pavyon sahibinin aracı  ile bu kez Denizli’de farklı bir birahaneye “çalıştırılmak!!” için götürülmek istendi ve her nasılsa aracı kullanan kişi olaydan yara bile almamışken, kaza sonucu Emine hayatını kaybetti.

Emine’yi kaçıran kişi ile pavyon sahiplerine dava açıldı ancak hiçbiri bugüne kadar tutuklanmadı. Yani küçük yaşta zorla alıkonulan, fuhuşa sürüklenen, hayatı elinden alınan Emine’nin ölümü ile ilgili bugüne kadar suçlu bulunamadı!!

Bizler KADEM olarak, öncelikle tutuksuz bulunan sanıkların tutuklanmasını ve Emine’yi zorla çalıştırdıkları ve fuhuşa sürükledikleri halde “Buraya kadınlar kendileri gelir, bazen de dostları getirir” diyerek ceza almadan hayatlarına devam eden kişilerin, indirimsiz en ağır caydırıcı cezayı almasını istiyoruz. Ayrıca Emine’nin kaçırılmasında ve şüpheli ölümünün aydınlatılmasında ihmali olan tüm yetkililer hakkında soruşturma açılarak gereğinin yapılmasını talep ediyoruz. Toplumun, çocuk ve kadın bedeni üzerinden para kazanan çetelerden, küçük çocukların yaşamlarını çalanlardan ve bu kişilerden hesap sormak yerine mağdurları kusurlu bulan zihniyetten arınmasını istiyoruz.

Bu vesileyle, merhum Emine’ye ve şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm kadınlara bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, ailelerinin ve yakınlarının haklı mücadelelerinde yanlarında olacağımızın sözünü veriyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kadın ve Demokrasi Derneği

KADEM

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top