Kadın 20 Gala Yemeği, Sn. Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde ve KADEM ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Kadın 20 Zirvesi kapsamında düzenlenen gala yemeğine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sn. Ayşen Gürcan, KADEM Kurucu Başkanı Yrd. Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz, KADEM Başkan Yardımcısı Sn. Sümeyye Erdoğan, G20 ülkelerinin Kadın 20 icra kurulu üyeleri, çalışma grubu liderleri, iş dünyası, akademi ve sivil toplumdan çok sayıda önemli isim katılım gösterdi.

Program KADEM Kurucu Başkanı Sare Aydın Yılmaz’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Yılmaz konuşmasında, ekonomik gelişmenin lokomotifi olan ve dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların görmezden gelinemeyeceğine olan inancını dile getirdi. Ayrıca gelişmiş ekonomiler ve toplumlar inşa etmek için, kadınların ekonomik ve sosyal haklara sahip olmalarının önemini vurgulayan Yılmaz, kadınların daha acil ve küresel problemlerle karşı karşıya olduklarına da dikkat çekti. Bu bağlamda Yılmaz savaş ortamında yaşamak veya göç etmek zorunda kalan kadınların karşılaştıkları güvenlik ve orantısız şiddet sorunlarını, ivedilikle çözülmesi gereken ve cinsiyet dâhili kapsayıcı bir büyümenin sağlanabilmesi için elzem olan bir gerçeklik olarak gözler önüne serdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan dünya genelinde kadınların en temel haklarını kullanmaktan dahi mahrum olarak yaşadıklarına dikkat çektiği konuşmasında kadınları hayatın her alanına dahil etmeden yapılan her girişimin başarısız olmaya mahkum olacağını ifade etti. Gürcan hedefimizin sahip olduğumuz kadın potansiyelini daha aktif hale getirip ülkemizdeki refah seviyesini yükseltmek olması gerektiğini de vurguladı. Bakan Gürcan konuşmasında,  “Medeniyetlerin gelişiminde her zaman öncü rol oynamış ve insanlığın gelişmesine hep pozitif katkılar yapmış olan kadınların eşitlik, barış ve kalkınma hedeflerine ulaşmada tüm dünyada önemli rollerinin olduğuna inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Sn. Emine Erdoğan G20 dönem başkanlığında Türkiye’nin kadın konusundaki vizyonunu net bir şekilde ortaya koyduğunu ve bu bağlamda somut çalışmalar içerisinde olduğunu vurguladı. Erdoğan, devletimizin sivil toplum ve özel kuruluşlarla birlikte yaptığı kampanyalar ile, toplumsal cinsiyet adaleti ilkesini yaygın şekilde toplumun gündemine dâhil ettiğine değindi. Kadın 20’nin daha çok kadınların ekonomik alanda güçlendirilmesine odaklanan bir oluşum olduğunu ve kadınların sadece istihdam edilen değil eden konumlara yükseltme hedefini benimsediğini belirten Erdoğan: “Uluslararası Çalışma Örgütünün, ‘2014 – Küresel Cinsiyet Uçurumu’ raporunda, ülkemizdeki kadın CEO oranının pek çok gelişmiş ülkeyi geride bıraktığı görülüyor. Norveç’ten sonra kadın CEO oranında Türkiye yüzde 11 ile ikinci sırada. Buradaki sanat, siyaset ve medya dünyasının seçkin kadınlarını da bu başarıya dahil ederek, güçlü kadınlarımızı huzurlarınızda alkışlamak istiyorum. Erkek egemen bir dünyada nice engelleri nice ön yargıyı aşarak bulundukları mevkilere geldiler, kadın liderliğinin yarattığı farkı ortaya koydular.” diyerek ülkemizin kadın konusunda sağladığı gelişmelere dikkat çekti.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top