KADEM Filistinli Cesur Kadınların Sesini, New York Times Meydanı’nda Duyurdu

KADEM, 14 Mart’ta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında New York’ta düzenlediği basın açıklaması ile İsrail’in devam eden soykırımını ve Gazze’nin cesur kadınlarının onurlu direnişini dünya gündemine taşıdı. “International Civil Support for Palestinian Women” başlıklı enstalasyon çalışması ve basın açıklamasından oluşan etkinlikte, Times Meydanı’ndan tüm dünyaya Gazze’de devam eden soykırımını durdurulması çağrısı yapıldı.


Enstalasyonda, direklere asılı Filistin bayrağı renklerindeki fularlar, Gazze’de katledilen 9 binin üzerinde kadını sembolize etti. Fularların bağlandığı direklerde yer alan ve Filistinli kadınların geleneksel el işi tatreez ile oluşturulmuş Filistin bayrağı ise, Filistinli kadınların direnişini vurguladı. Direklere bağlanmış fularlar meydandaki insanlar tarafından alındıkça, tatreez işlemeli Filistin bayrağı ortaya çıktı. Böylece vicdan sahibi ABD’lilerin de katılımıyla Times Meydanı’ndan dünyaya “Filistinli kadınların yanındayız” mesajı verildi.

Filistinli kadınların direnişine dikkat çekilen etkinlikte basın açıklamasını, KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu yaptı. Gümrükçüoğlu, Biz seçimimizi yaptık. Tarihin doğru tarafında, yaşamak için mücadele eden onurlu Filistinli kadınların yanında durmaya karar verdik. Herkesin şunu bilmesini istiyoruz: İsrail’in yaptığı soykırımın tek kurbanı Filistin halkı değil, insanlık onurudur. Ve insanlığın onurunu korumak, hangi ırk ve dinden olursa olsun, hepimizin ortak sorumluluğudur.” dedi.

Basın açıklamasına New York’ta yaşayan çok sayıda vicdan sahibinin yanı sıra Times Meydanı’nı görmeye gelen turistler, New York’ta bulunan Türk ve yabancı STK temsilcileri ile siyasetçiler de katıldı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top