KADEM, Filistinli Kadınlarla Dayanışma Eylemindeydi

KADEM’in de içinde olduğu Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi’nin, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto için Sultanahmet Meydanı’nda başlattığı 15 günlük oturma eyleminin 8’nci gününde nöbeti, Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) devraldı. 74 STK’nın destek verdiği eyleme KADEM Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, KADEM Başkanı Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM Yönetim Kurulu Üyeleri, çalışan ve gönüllüleri ile Genç KADEM gönüllüleri de katıldı.

74 sivil toplum kuruluşunun destek verdiği Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi’nin 1 Kasım’da Sultanahmet Meydanı’nda başlattığı oturma eylemine, Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, Kanadalı yazar Jenny Molendyk Divleli, STK temsilcileri ve gönüllüler de destek verdi. Ellerindeki Türk ve Filistin bayraklarıyla İsrail’e tepkilerini dile getirmek için Sultanahmet Meydanı’nda toplanan STK temsilcileri “Gazze’de soykırım var”, “Filistin’e destek için sen de 5 dakika otur” ve “Çocuklar katlediliyor” yazılı Türkçe, İngilizce, Arapça ve İbranice pankartlar taşıdı.

 

1 Kasım’dan itibaren her gün farklı STK’ların nöbetiyle devam eden oturma eylemine Sultanahmet’teki yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösterdi. Basına açıklamada bulunan Sümeyye Erdoğan Bayraktar; “3 hafta önce yine İnisiyatifin organize ettiği eylem için Eminönü’ndeydik. 1 Kasım’dan itibaren de Sultanahmet Meydanında oturma eylemine devam ediyoruz. İsrail bir aydır bütün insani değerleri, bütün uluslararası hukuku çiğneyerek masum insanları katletmeye devam ediyor. Bir ay içinde 10 binden fazla masum insan ne yazık ki katledildi ve bu sayı her gün artıyor.” dedi.

Erdoğan Bayraktar, İsrail’in buradaki tek amacının Filistinlilerin Gazze’den çıkarılması ve kendilerinin o topraklara yerleşmesi olduğunu belirtti. Bu uğurda masum canı almanın, insanları katletmenin İsrail için hiçbir sorun olmadığını, birçok İsrailli politikacının da bunu dile getirdiğini aktaran KADEM Mütevelli Heyet Başkanı, “Bizler halklar olarak, vatandaşlar olarak, sivil toplum gönüllüleri olarak bu zulüm karşısında sessiz kalamayız.” ifadesini kullandı.

Zaman zaman gençlerin de kendisine “Ne yapabiliriz?” diye sorular sorduğunu belirten Bayraktar, “Bütün bunların yanında onlara diyorum ki arkadaşlar, alanınız her neyse ne konuda beceriniz varsa ne konuda çalışıyorsanız o alanda bir numara olun. Çok iyi olun, üretin ve üretmeye devam edin. Çünkü iyi insanlar kötüyle mücadele edebilmek için kötülerden daha üstün daha liyakatli olmak zorunda. Her zaman dünyada nerede bir mazlum varsa onun yanında olmuş bir ülke olarak, hakkı savunmuş bir ülke olarak Türkiye’nin de bağımsızlığı, güçlü olması bizlerin çokça çalışmasına, çokça üretmesine bağlı.”

kanadali-yazar-Jenny-Molendyk-filistine-destek-eyleminde-konustu

Eyleme destek için gelen Kanadalı yazar Jenny Molendyk ise, “Savaşta hayatını kaybeden 2 bin kişinin isminin olduğu listeyi buraya getirdim. Onu 6 ile çarpıp ölen kişilerin sayısını bilebiliriz. İsimleri unutmayalım, onlar için dua edelim. Ölmediler, cennette gittiler. Zafer onların, unutmayalım. Dünya bunu görsün. Bu kişiler içinde anneler, teyzeler, babalar, çocuklar, yaşlılar var. Bir yaşından küçükler var” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin dört bir yanından her yaştan insanın Filistin’e destek vermek için geldiği eylem alanında şehitlerin isimlerinin bulunduğu liste açıldı, Gazze şiirleri okundu, meydan, şehit olan Filistinlileri temsilen kefiyelerle kaplandı. Genç KADEM gönüllüleri de eyleme Filistin bayrağının renklerinden oluşan bileklikler hazırlayarak katıldı. 15 gün sürecek eylemi her gün birkaç STK devralarak Filistin konusunu gündemde tutmaya devam ediyor.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top