KADEM Gaziantep temsilciliği, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ortaklığı ve İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle “Genç Kadın Liderler Forumu 2016″yı gerçekleştirdi.

“Ortadoğu’da Sorunlar ve Fırsatlar” konu başlığıyla düzenlenen ve üç gün süren forum, Gaziantep’teki Suriye iç savaşından kaçan mültecilerin kaldığı kampı ziyaret, çalışma grupları ve paneller gibi etkinliklerden oluştu.

Hasan Kalyoncu Üniversitesindeki forumun açılışında konuşan KADEM Başkanı Sare Aydın, kadının değerli görüldüğü, sağlıklı bir toplum ve geleceğinden umutlu bir nesle sahip olmak için gençlere adalet ve hakkaniyeti temel alan bir bilinçle yaklaşmak gerektiğini belirtti.

Değerlerin pek çoğunun ailede alındığına işaret eden Aydın, şöyle konuştu:

“İlk öğretmen annedir. Özellikle cinsiyetin üstün olamayacağı ailede kabul edilir. Hedef Türkiye toplumunu değil dünya toplumunu inşa etmektir. Aile değerlerinin, insan hak ve hürriyetinin temel kabul edildiği bir inanç sistemini bütün dünyaya kabul ettirmeliyiz. Bu değerler kabul edildiğinde savaşların olmadığı, kadının ikinci plana atılmadığı, herkesin kendi vatanında barış içinde yaşadığı bir dünyayı inşa etmiş oluruz.”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, açılış panelinde yaptığı konuşmada, Şeyh Edebali’nin “insanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışını yol haritası edindiklerini belirterek “Bütün sosyal politikaların merkezine kadın ve çocuğu aldık. Kadın ve çocuğu merkeze almazsanız, politikanızın başı yapmazsanız toplumdaki bu eşitsizliği ve adaletsizliği düzeltemezsiniz,” dedi.

Bugün kadın ve erkeklerin birlikte oturup kadınların sorunlarını konuşabildiğini kaydeden Şahin, “Sen bugün toplumun yarısını yok sayarsan, farklı bir noktaya koyarsan bunlar senin kalkınmana engel olur. Bunlar insan hak ve özgürlüklerinde yeterli mi derseniz, kesinlikle değil. Gidilecek ve yapılacak çok önemli işlerimiz daha var.” şeklinde konuştu.

Gaziantep’te Suriyeli öğrenciler için yapılan çalışmaları anlatan Şahin, bir yıl içinde 70 bin çocuğun eğitime kazandırıldığını, onlar için yapılanların büyük fedakarlık olduğunu ifade etti.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz da üniversite olarak bu tür programlara destek verdiklerini ve kadınların toplumda daha aktif olabilmeleri için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Foruma, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden akademisyenler katıldı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top