Yerli ve Yabancı 110 Öğrenci İstanbul’da

IV. Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı’nda Buluştu

27 Nisan 2019, İstanbul

KADEM Gençlik Komisyonu tarafından düzenlenen Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı bu yıl “Sürdürülebilirlik” ana temasıyla dördüncü kez gerçekleştirildi.

İki gün süren çalıştayın kapanış programına; KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Genç KADEM Komisyonu Başkanı Ebru Aracı, Kurumsal Yapılanma Direktörü Melek Çakıroğlu ve Denetim Kurulu Üyesi Av. Dr. Safa Koçoğlu, farklı ülkelerden gelen 110 üniversite öğrencisi, Genç KADEM Komisyonu Üyeleri ve gönüllüleri katıldı.

Kapanış programında konuşan KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, sadece insanlara değil, hayvanlara, bitkilere ve cansız denilen varlıklara karşı dahi bir sorumluluğumuz olduğunu ve yaratılan her şeyle ilişkimizin belli bir saygı çerçevesinde olması gerektiğini öğreten ahlaki değerlerimizin denklem dışı olduğu bir tüketim çağında olduğumuzu ifade etti. Bayraktar, böyle bir çağda ihtiyaçtan bağımsız; hazcılığın, gösterişçiliğin, modanın yönettiği tüketim alışkanlıkların sonucunda, sular azalırken, enerji tükenirken, bu durumu ikame edecek kaynakların da bulunmadığını hatırlattı.

Bayraktar: “Kadını kapitalizmin bir aracı haline getiren, bu uğurda aileyi önünde engel gören, neslin devamını çeşit çeşit sapkınlıkla tehdit eden, ahlak ve özgürlüğü sadece kendi çıkarları ve hazzı doğrultusunda değerlendiren zihniyetle sonuna kadar mücadele edeceğiz” diyerek

Geleneklere yerleşmiş, dinimizle de ahlakla da kültürümüzle de bağdaşmayan bazı uygulamaların din adına nasıl kadınları da aileleri de çeşitli mağduriyetlere ve zulümlere sürüklediğini acı bir şekilde gördüklerini söyledi.

“Hayalimiz adaletin hakim olduğu bir aile ve toplum”

Bayraktar konuşmasına şöyle devam etti: “Ailede babanın veya erkeğin kavvamlığını adaletli ve merhametli bir sorumluluk ve bununla beraber gelen haklar boyutundan çıkarıp, merhametsiz ve adaletsiz bir baskı aracına çevirmek ilk başta Allah’ın rızasına aykırıdır. Hayalimiz, kadının da erkeğin de geleneklerin veya Batı’nın baskısıyla değil, dinimizin ve kültürümüzün getirdiği sorumluluklar ve haklar çerçevesinde yaşadığı, potansiyelini iradesiyle gerçekleştirebildiği, adaletin hakim olduğu bir aile ve toplum.

İşte asıl meseleler bunlar. Yoksa 6284’ü de nafaka düzenini de herhalde KADEM getirmedi!

Dünyanın yenilenebilir enerji kaynaklarına olduğu kadar dünya genelinde yaşanan ve hepimizin geleceğine tehdit oluşturan sorunların giderilmesinde sizin enerjinize de ihtiyacı var. O yüzden geleceği size ait olan bu dünyanın daha fazla örselenmesine izin vermeden işe koyulmak için kolları sıvayacağınıza yürekten inanıyorum.

IV. Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı Sonuç Raporları Sunuldu

Farklı ülkelerden 110 genç iki gün boyunca IV. Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayında “Sürdürülebilirlik” ana teması altında belirlenen; Yoksulluğa Son, Sağlıklı Bireyler, Nitelikli Eğitim, Toplumsal Cinsiyet Adaleti, Temiz Enerji, Ekonomik Büyüme, Yenilikçilik ve Altyapı, Şehir ve Yaşam Alanları, İklim Eylemi, Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar olmak üzere 10 başlıkla ilgili çözüm önerileri sundu. Çalıştay, sunulan çözüm önerileri ile ilgili sonuç raporlarının okunmasıyla sona erdi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top