KADEM Gençlik Fuarı Erzurum Başladı

7 Ekim 2016, Erzurum

KADEM Gençlik Komisyonu ve Erzurum Temsilciliği’nin, Erzurum Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda organize ettiği KADEM Gençlik Fuarı Erzurum 7 Ekim 2016 Cuma günü başladı.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)’in Gençlik Komisyonu ve Erzurum Temsilciliği tarafından, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğunda organize ettiği, 20’den fazla gençlik STK’sının katıldığı KADEM Gençlik Fuarı Erzurum, 7 Ekim 2016 Cuma günü açılışını yaptı.

Açılış programında konuşan KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, KADEM Gençlik’in faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti ve heyecanı dile getirdi:

“Özü doğru, sözü doğru, eli açık, sofrası açık, mazlumun yanında, zalimin karşısında olan yiğit Dadaşlarla buluşmaktan büyük heyecan duyuyorum.

erzurumsareaydin

Yunus Emre’nin aşkı, Şeyh Edebali’nin tevazuu, Mevlana’nın hoşgörüsüyle yoğrulmuş toprakların evlatları, Anadolu’yu bize yurt eden Alparslan’dan Fatih Sultan Mehmet’e kadar bu topraklarda canını vermiş tüm şehitleri rahmetle anıyorum.

İşgal altından kurtulmak için mücadele veren şehitlerimizi, vatanı uğruna verdiği türlü mücadelelerde hayatını kaybeden analarımızı, bacılarımızı, evlatlarımızı hayırla yad ediyorum. 1000 yıllık tarihi olan büyük bir millet olarak, dünyaya medeniyet izleri bırakmış, dünyaya yön vermiş, ama asla sömürgeci olmamış bir milletin evlatlarıyız biz. Zaman hızla geçiyor. Tarihler ve kişiler değişiyor. Ancak bu aziz milletin inancı, ruhu, azim ve cesareti herhangi bir koşul ve zamanda asla kırılmıyor, yıkılmıyor. Hain darbe teşebbüsünün üstünden 3 aya yakın bir zaman geçti. Canından geçip, ülkesinden, namusundan, bayrağından vazgeçmeyenleri; tankların önüne kendini siper edenleri gördük. 15 Temmuz’da, sokağa çıkarken yanına inancından başka silah almayan milletimiz, eline geçirdiği bütün silahları üzerine doğrultan FETÖ cuntasını devirdi. Milletimiz, iradesinden başka bir iradeye, idaresinden başka bir idareye rızası olmadığını haykırdı.”

Yılmaz ayrıca, konuşmasında gençlere tavsiyelerde bulundu:

“Unutmayınız ki, hayalleri olmayanlar, başkalarının hayallerinin bir parçası olur. Kahire’nin caddelerinde, Kudüs’ün mabetlerinde, Afrika’nın çöllerinde, Afganistan’ın dağlarında, Akdeniz’in kıyılarında, yoksulluk çekenler ve ölenler olmasın diye, daha adil bir dünya için harekete geçmek, büyük farkındalıklar oluşturmak gerekiyor. Adalet eksenli bir dünyanın kurulmasında KADEM’in sorumluluğu, her geçen gün daha da artıyor.

Hamuru bu toprakların değerleriyle yoğrulmuş bir kadın hareketi olan KADEM, siyasetten akademiye, iş dünyasından medyaya tüm alanlarda daha demokratik bir toplum için, kadının kendi öz değerleriyle var olabilmesi için çalışıyor. Kadının da erkeğin de fıtri özelliklerini yok saymadan, adaletle muamele gördükleri ve potansiyellerini gerçekleştirebildikleri bir toplum hayal ediyor. Bizler hedefleri sadece bu dünya olan insanlar değiliz. Ahirette, hesaba çekileceğimiz bir hayatın olduğu şuuruyla yaşadığımız dünyayı, mamur etme gayreti içindeyiz.

***

Türkiye’nin, Avrupa’nın en genç nüfusa sahip ülkesi olduğunu, genç nüfus oranının artarak devam ettiğini biliyoruz. İşte bugün de burada bu gençliği ve dinamizmi görüyorum. İnsanlığın karşı karşıya kaldığı sorunlara “bunlar benim sorunlarım ve benim de söyleyecek sözüm var” diyen sizlerin bir arada bulunduğu bu platform refah, adil bir gelecek için umut vericidir. Biz şunun farkındayız: Türkiye’nin başarısı, Türkiye’nin ilerlemesi genç neslin kararlılığına ve dönüştürücü gücüne bağlı.

Fakat bunun için önce sağlam bir kimlik inşa edebilmek, kendi tarihimizle, kültürümüzle sağlam bir ilişki kurabilmemiz gerekir. Bizi kültürümüzle barıştıracak köprüler inşa etmemiz lazım. Aksi halde, kapitalist sistemin bizi kanalize ettiği sınırsız tüketim, mutlak özgürlük ve haz odaklı mutluluk arayışı ile tüm bunları gerçekleştirebilmek adeta imkânsız.

‘Çünkü milletlerin istikbali için, evladım Marifet bir de Fazilet… İki kudret lazım.’ Mehmet Akif Ersoy üstadın dizelerinde hayat bulan iki kelime: marifet ve fazilet. Bir milletin istikbalinin parametrelerini hayatında tatbik edip sonra tavsiye ederek, gençliğe, yeni yetişen nesle, Asım’ın nesline salık veren satırları yazdı büyük şair. Sizler Selçuklunun torunlarısınız, sizler Osmanlının evlatlarısınız, sizler Türkiye’nin aydınlık yarınlasınız.”

Fuarın açılış törenine Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Ak Parti Erzurum milletvekilleri Mustafa Ilıcalı ve İbrahim Aydemir, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ile 20’nin üstünde gençlik STK’sı ve yurdun dört bir yanından gelen KADEM gönüllüleri katıldı.

KADEM Gençlik Fuarı Erzurum, 9 Ekim Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top