KADEM “Gençlik Kampı” Kocaeli’nde Gerçekleştirildi

27-28 Ekim 2018, Kocaeli

Türkiye’nin farklı illerindeki Genç KADEM üyelerinin bir araya gelerek tanışmalarını, yıl boyunca yürüttükleri proje ve faaliyetler hakkında istişare etmelerini sağlamak amacıyla her yıl düzenlenen Genç KADEM Kampı bu yıl, Kocaeli Diriliş Kampı’nda gerçekleştirildi.

Kocaeli Gençlik Kampına; KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Yönetim Kurulu ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen Genç KADEM üyeleri katıldı.

Kamp, komisyon başkanı Ebru Aracı’nın Gençlik Komisyonu olarak genel merkez ve il temsilciliklerinde yaptıkları çalışmalar ile üniversitelerde açılan Genç KADEM Toplulukları ile ilgili bilgiler verdiği açılış konuşmasıyla başladı.

Aracı’nın ardından Kocaeli Gençlik Kampı’nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM olarak çıktıkları yolda ortak bir dertlerinin olduğunu bu derdin de; insanlığa, vatana, millete ve ümmete faydalı işler yapabilmek; insanlığa karşı duyarlı, öz değerlerinin farkında, sorumluluk sahibi bireyler olabilmek, olduğunu açıkladı.

“Sizin enerjiniz oldukça bizim fikirlerimizin bir anlamı var”

Gümrükçüoğlu: “Sizin bu enerjiniz oldukça bizim fikirlerimizin bir anlamı var; sizin dönüşümü kavrayan kıvrak zekânız oldukça bizim tecrübemizin önemi var; sizin sorgulayan ve çözüm üreten bakış açınız oldukça bizim çabalarımız daha da kıymetli” diyerek gençlerin kendilerini tanımalarının, yeteneklerini keşfetmelerinin, yaşadıkları toprakları, toplumu tanımalarının ve tarihlerini bilmeleri ile geleceği öğrenmelerinin; topluma ve insanlığa çok farklı katkıları olacağını ifade etti.

Gümrükçüoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Çağın getirdiği değişim ve dönüşümleri reddedemeyiz, reddetmemeliyiz de. Bu dönüşümü kişisel gelişimimiz ve toplumsal fayda için bir fırsata çevirmek de bizlerin elinde. Burada üzerimize düşen irademizi, kararlılığımızı ve duruşumuzu sağlam bir şekilde ortaya koymak olacaktır.”

Yönetim Kurulu Başkanı Gümrükçüoğlu KADEM olarak, gençlere çalışmalarında her türlü desteği vermeye hazır olduklarını, heyecanlarını diri tutmak, enerjilerini ve vizyonlarını toplum için hayırlı işlere dönüştürmek için ne geliyorsa yapacaklarını ifade ederek konuşmasını tamamladı.

“Ana kaynak olarak inancımız ve değerlerimizden beslenmezsek her rüzgârda savruluruz”

KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Gümrükçüoğlu’ndan sonra konuşan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar: “Büyük hedefler sizi hep istikamette tutar. Allah’ın rızasını kazanmak, kâmil insan olmaktan daha büyük bir hedef düşünemiyorum. Hedefe giden yol da doğru olmalı” dedi.

Bayraktar, “Ana kaynak olarak inancımız ve değerlerimizden beslenmezsek, omurgamız sağlam olmazsa her rüzgârda savruluruz” diyerek beraber olunan kişilerin standartlarımızı belirlediğini ifade etti. Bayraktar, sürü psikolojisine karşı uyanık olunması gerektiğini de sözlerine ekleyerek “Biricikliğinize halel gelmesin” dedi.

Bayraktar sözlerine şöyle devam etti: “Potansiyelinizin üstüne gidin ve o alanda kendinizi ispatlayın. İşi en alttan iyi bilmezseniz; ne oluyor, her yer müdür, ama uzman yok, iş yok. Liyakatiniz ve özgüveniniz yoksa kendinizi tatmin etmek için ya güçlü birine yapışırsınız ya suni gösterişlere girersiniz. Mutlaka farklı alanlara da girin. Sanat, spor, zanaat, yeni bir dil, hafızlık, dünyayı keşif, ilginizi çeken neyse… Bunlar size yeni bir boyut ve renk katar, özgüveninizi artırır” dedi.

“Bizim için STK, devletin içinde halkın da dahil olduğu ve hiçbir hayrın israf edilmediği bir kurumdur”

KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Fatmanur Altun Gençlik kampında, “Sivil Toplumda Güncel Yönelimler” ile ilgili verdiği seminerde vakıf kültürü ve öneminden bahsetti.

Altun: “Osmanlı’da vakıf sistemi, mali yapının içinde konumlandırılmıştır. Bizim için sivil toplum; devletin içinde halkın dahil olduğu, hiçbir hayrın israf edilmediği bir kurumdur.”

Dr. Havva Sula Gençlik ve Sorumluluğu ele aldığı gençlik kampındaki seminerinde paylaşmanın ve yardımlaşmanın önemine değindi.

Kocaeli Gençlik kampında Genç KADEM üyeleri ile bir araya gelen Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Dr. Zeynep Kevser Şerefoğlu Danış “Edebiyat gençlerin ne işine yarar?” sorusuna dair yanıtları gençlerle paylaştı.

Genç KADEM Kampının ikinci günü, T3 Vakfı Genel Müdürü Ömer Kökçam’ın teknolojinin gerekliliği ve önemine değindiği “Milli Teknoloji” semineri ile devam etti.

Kökçam: “Bilim merkezleri; bilimi sevdirip, bilim kültürünü oluşturmalı. Çünkü kültürünü oluşturamadığınız şeyin devamlılığını sağlayamazsınız. Oluşturmak istediğiniz kültür de toplumsal etkisi yüksek faaliyetlerle gerçekleşebilir. Biz de “Teknofest”i bu nedenle düzenliyoruz” dedi.

Genç KADEM Kampı, birbirinden eğlenceli ve keyifli sportif aktivitelerin ardından çekilen aile fotoğrafıyla sona erdi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top