KADEM Gençlik Komisyonu
“Dijital Çağ ve İzleme Alışkanlıkları”
Söyleşisi Düzenledi

29 Mart 2019, İstanbul

KADEM Gençlik Komisyonu tarafından düzenlenen ve Kültür Sanat Birimi Sorumlusu Furkan Gencer ve Tanıtım Medya Birimi üyesi Zeynep Alpaslan’ın konuk olduğu “Dijital Çağ ve İzleme Alışkanlıkları” söyleşisi gençlerin yoğun ilgi ve katılımıyla interaktif şekilde gerçekleştirildi.

Gençlik Komisyonu Tanıtım Birimi Sorumlusunun açılış konuşmasıyla başlayan söyleşi, Koman’ın moderatörlüğünde devam etti. Söyleşide tarihsel süreçteki birey – toplum ve medya ilişkisi ele alınırken dijital çağdaki yeni izleme alışkanlıkları incelendi.

Söyleşide Gencer, birey- toplum ve medya ilişkisini propaganda, siyaset kavramları bağlamında tarihi dönemlere göre incelerken, gözetim ve panoptikon kavramı temelinde yeni nesil izleme alışkanlıklarını ve pratiklerini yorumladı ve Black Mirror dizisi başta olmak üzere günümüzde çok izlenen bilim kurgu filmlerinin gözetim ve mahremiyet temasına göre okumasını yaptı.

Söyleşinin diğer konuşmacısı Zeynep Alpaslan ise dijital çağ ile birlikte değişen izleme alışkanlıklarına, televizyon ve sinemanın mevcut durumuna, algoritma ve maraton izleyici gibi kavramlara değinerek, tarihsel gelişimi tetikleyen dijital platformlardan Netflix’in büyüme süreci, anlatım sanatı, dizi ve filmlerindeki alt metinleri yorumladı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top