KADEM Gençlik Komisyonu IV. Uluslararası
Öğrenci Gençlik Çalıştayı Başladı

26 Nisan 2019, İstanbul

KADEM Gençlik Komisyonu tarafından bu yıl 4. Düzenlenen Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı başladı. Sheraton Grand Otel İstanbul Ataşehir’de düzenlenen ve 18-25 yaş arası yerli-yabancı üniversite öğrencilerinin katıldığı çalıştayın bu yılki ana teması “Sürdürülebilirlik”.

Çalıştayın açılış programı; KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Gençlik Komisyonu Başkanı Ebru Aracı ile farklı ülkelerden gelen 110 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış programında konuşan Genç KADEM Komisyonu Başkanı Ebru Aracı gençler olarak tecrübesizliği tecrübeye dönüştürdüklerini ve düzenledikleri çalıştaylar da gençliğin hedeflerini ortaya koyarak daha iyiye ulaşmak için çaba sarf ettiklerini söyledi.

“Biz her zaman sizin yanınızdayız”

Aracı’nın ardından konuşan KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu gençlerin Nijerya’dan Afganistan’a, Filistin’den Senegal’e, Suriye’den Fil Dişi sahillerine kadar geniş bir coğrafyada seslerini duyurmanın heyecanını onlarla birlikte paylaştıklarını ifade etti. Çalıştayın bu yılki ‘Sürdürülebilirlik’ olan ana temamızla amaçladıklarını da söyleyen Gümrükçüoğlu: “Amacımız; öncelikle insanoğluna verilmiş imkânların emanet olduğuna dikkat çekmek. Bununla birlikte yerinde kullanılmayan ve adil paylaşılmayan her nimetin zaman içinde insanlık için zorlu bir imtihana dönüştüğünün de altını çizmek” dedi.

Gümrükçüoğlu konuşmasında gençlerin, küreselleşen dünyada; insani ve ahlaki değerlere sahip çıkan, hayata dair meselelere duyarlı, merhametli ve gerektiğinde elini taşın altına koymaya hazır olduklarına inandığını söyleyerek: “Kim var diye seslendiğimizde sağına soluna bakmadan ‘Ben Varım’ diyebilen, kendinden emin, donanımlı ve yaptığı her işin hakkını veren bir gençlik görmek hepimizin hayali. Dilerim bu iştiyakınız daim olur ve sizlerden dalga dalga yayılarak bütün kardeşlerimizin kalplerine ulaşır. Şunu bilmenizi isterim ki biz her zaman sizin yanınızdayız, siz yeter ki okumaktan, üretmekten ve bizimle hayallerinizi paylaşmaktan vazgeçmeyin” dedi.

“Sürdürülebilirlik” Ana Teması 10 Farklı Başlık Altında Tartışılıyor

Farklı ülkelerden 110 genç üç gün boyunca IV. Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayında “Sürdürülebilirlik” ana teması altında belirlenen; Yoksulluğa Son, Sağlıklı Bireyler, Nitelikli Eğitim, Toplumsal Cinsiyet Adaleti, Temiz Enerji, Ekonomik Büyüme, Yenilikçilik ve Altyapı, Şehir ve Yaşam Alanları, İklim Eylemi, Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar olmak üzere 10 başlıkta çözüm önerileri sunacak.

Çalıştaya katılan farklı sosyal, ekonomik, kültürel ve etnik kimliğe sahip genç katılımcılar, düşüncelerini özgürce dile getirme imkânı bulurken, ortak bir konuyu tartışarak çözüm geliştirme becerilerini de geliştirmiş olacak. Gençler arası iş birliğinin artırılarak aktif ve dinamik olarak bir araya gelmelerini sağlayan çalıştay, dünyanın her yerine dokunacak evrensel çözüm önerileri geliştirerek durum tespitleri yapmalarına da olanak sağlayacak.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top