KADEM Genel Merkez’de “Hz. Hatice:
Hayatı, Kimliği İslam’a Davet Yolundaki Rolü”
Söyleşisi Gerçekleşti

5 Eylül 2019, İstanbul

KADEM Genel Merkez’de, Doç. Dr. Ayşe Esra Şahyar tarafından; Hz. Hatice’nin hayatı, davası ve Hz. Peygambere olan güven ve desteğinin anlatıldığı bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşiye; KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, İstanbul Milletvekili İffet Polat ile birçok üye katıldı.

Doç. Dr. Ayşe Esra Şahyar söyleşisinde; Hatice Validemizin Kureyş’in en zengin kadınlarından biri olduğundan bahsetti. Şahyar; “Hz. Hatice hayatı boyunca daima Hz. Peygamberin yanında yer aldı. Maddi manevi desteğini hiç eksik etmedi. Risalet geldiğinde de O’na inanan ilk Müslüman olarak tarihi kayıtlara geçti.

Peygamber Efendimize ilk vahiy geldiğinde çevresinde danışabileceği pek çok kişi vardı. Ancak, O ilk olarak en yakını ve çok kıymet verdiği Hz. Hatice’ye danıştı. Hz. Hatice’nin öngörüsüne ve meseleleri tahliline güveniyordu.

Peygamberin soyu bildiğiniz gibi Hz. Hatice’nin kızı Fatıma’dan devam eder. Peygamberin hayatta hiçbir erkek evladının kalmaması Arap toplumundaki değer yargılarını da değiştiriyor. Yani ‘soy sadece erkek evlattan devam eder’ düşüncesini Kevser Suresi’nin nazil oluşu yıkmış oluyor.”

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top