KADEM Hindistan Dönem Başkanlığında Düzenlenen W20 Toplantısına Katıldı

KADEM (Kadın ve Demokrasi Vakfı) Türkiye delegasyonunu temsilen, W20’nin Hindistan dönem başkanlığında Jaipur’da düzenlenen toplantısına katıldı.

Her sene 20 ülkeden yaklaşık yüz delegenin bir araya geldiği (WOMEN 20) W20 çalışmaları, şimdiye kadar G20 dönem başkanlığı altında sırasıyla;

 • Çin,
 • Almanya,
 • Arjantin,
 • Japonya,
 • Suudi Arabistan,
 • İtalya ve Endonezya’da gerçekleştirildi.

Bu sene ise W20 dönem başkanlığını Hindistan yürütmekte.

KADEM, KAGİDER ve TİKAD’tan oluşan W20 Türkiye delegasyonunda komite başkanlığı sırayla gerçekleşiyor. Bu sene W20 Türkiye Komitesi delegasyon başkanlığını ise KADEM yapıyor.

KADEM, Başlangıç Toplantısında “İnovasyonda Kadın Projesi”ni anlattı.

2023 yılında W20 çalışmaları 27 – 28 Şubat 2023 tarihlerinde Hindistan’ın liderliğinde başladı. Aurangabad’da gerçekleşen başlangıç toplantısı ile delegeler ilk defa fiziki olarak buluştu. Toplantıda KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Sevim Zehra Can Kaya, “Son Mil Kadınlarını Dönüştürmek – Nano, Mikro ve Başlangıç Girişimcileri” başlıklı oturuma KADEM’in 2015 yılından bu yana devam eden İnovasyonda Kadın Projesiile katkı sağladı.

Jaipur “Uluslararası Delegeler Toplantısında” KADEM Türkiye’yi Temsil Etti

Hindistan dönem başkanlığındaki ikinci fiziki toplantı ise “Uluslararası Delegeler ve Çalışma Grupları Toplantısı” olarak 13-15 Nisan tarihlerinde Jaipur’da gerçekleşti. Türkiye Delegasyonunu temsil etmek üzere Jaipur’da düzenlenen toplantıya KADEM Yönetim Kurulu Üyesi ve W20 Türkiye Komitesi Delegasyon Başkanı Dr. Nursem Keskin Aksay ve Dış İlişkiler ve Projeler Uzmanı Nurbanu Küçük delege olarak katıldı.

W20kapsamında Hindistan’da düzenlenen başlangıç toplantısında öncelikli ilk beş çalışma alanı;

 1. Taban menşeli kadın liderliği,
 2. Kadın girişimciliği,
 3. Dijital cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi,
 4. İklim değişikliğinde değişim aktörü olarak kadın,
 5. Eğitim ve beceri geliştirme rotaları oluşturmak olarak belirlenmişti.

İlgili çalışma gruplarına katkı sağlamak ve Türkiye Delegasyonunu temsil etmek üzere Jaipur’da düzenlenen toplantıya KADEM delege olarak katıldı.

15-16 Haziran 2023’te gerçekleşecek W20 Zirvesine kadar çalışma grupları önerilerini tamamlayacak ve bildiri oluşturacak. Oluşturulan bildiriler G20 Şerpası’na sunulacak.

W20 Hakkında

Türkiye’nin G20 dönem başkanı olduğu 2015 yılında Türkiye öncülüğünde kurulan Women20 (W20), kadının iş hayatındaki etkinliğini artırmak amacıyla hayata geçirilen bir açılım grubudur. “Kadınların iş dünyasındaki etkinliğinin artması için neler yapabiliriz?” sorusu etrafında şekillenen W20, kadının ekonomik alana katılımı konusunda cinsiyete bağlı yaşanan adaletsizliklere ve eşitsizliklere değiniyor. Aynı zamanda kadının iş gücüne katılım oranının artırılması ve kadın-erkek arasındaki toplumsal cinsiyete dayalı ücret farklılığının ortadan kaldırılması gibi hedefleri kapsıyor.

Kadın girişimciliğini teşvik etmek, kadınların kamusal alanda ve iş dünyasında liderlik pozisyonları elde etmesini sağlamak, dijital katılımı artırmak ile sosyal, siyasal, sağlık ve eğitim gibi birtakım sosyo-ekonomik konular da W-20’nin gündem maddeleri arasında bulunuyor. W20, 20 ülkeden yaklaşık 100 delegeden oluşuyor.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top