KADEM Kadın ve Demokrasi Derneği, toplumun ana taşıyıcısı olan kadınlarımızı geleneksel değerlere karşı hassas, bu değerlerin uygulayıcısı ve demokrasinin inşası için bilinçlendirmek, etkin birer aktör haline gelmelerine hizmet etmek üzere 16 kurucu üyenin bir araya gelmesiyle 8 Mart 2013 tarihinde kurulmuştur.

KADEM  I. Olağan Genel Kurul ve Tanıtım Toplantısı; akademi, hukuk, iş dünyası, bürokrasi, ilahiyat, medya, iletişim ve siyaset alanlarından seçkin davetlilerin katılımıyla 31.05.2013 tarihinde Bayrampaşa Titanic Business Otel’de gerçekleştirilmiştir.

Toplantı, Kurucu Başkan Yrd. Doç. Dr. E. Sare Aydın’ın Türkiye’de ve dünyada dünden bugüne kadın haklarının tarihsel gelişimini ve derneğin kuruluş amacını içeren açılış konuşmasıyla başladı. Yrd. Doç. Dr. E. Sare Aydın, kadın haklarına insan hakları açısından bakılması gerektiğini vurguladı. Ve KADEM’in; kadınımızı ulusal ve uluslar arası platformlarda yer almasını sağlamak için siyasal, ekonomik ve sosyal alanlarda kalkındırma yönünde önemli çalışmalara imza atmayı hedefleyen, fikir ve düşünce esaslı bir dernek olduğunu vurguladı.

Derneğimizin onur üyesi sosyolog Prof. Dr. Ümit Meriç; toplumun devletle el ele kadın meselelerini tartışabileceği platformlara ihtiyacı olduğunu ve KADEM’in bu boşluğu en iyi şekilde dolduracağına inandığını söyledi.

Konuşmacılardan Yönetim Kurulu üyemiz Sümeyye Erdoğan; bir sivil toplum hareketi olarak kadın meselelerine toplumsal meseleler açısından yaklaşılması gerektiğini ifade etti.

Kurucu üyemiz Av. Özlem Zengin Topal; kadın olduğumuzu hep aklımızda tutarak, hukukun eşitlik zemininden istifade ederek, geleneksel rolleri hatırlayarak, eş zamanlı, birbiriyle rekabet ederek değil, bu ruhtan beslenerek bir kadın hareketi gerçekleştirmek istediklerini ifade etti.

Yönetim Kurulu üyemiz Özgül Özkan Yavuz; kadın meselesinin aslında salt kadınların değil, toplumun meselesi olduğu hususunun altını çizdi.

Üyelerimizden Sosyolog Nazife Şişman; sadece Türkiye’nin değil dünyanın kadınları için söyleyecekleri sözü olduğunu söyleyen arkadaşlarla bir arada olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Üyelerimizden Ekonomist Arzu Odabaşı; derneğimizin kadın-erkek ayrımına değil, hep bir arada topluma hizmet eden bir merkez olacağına inandığını söyledi.

Böylece I.Olağan Genel Kurul ve Tanıtım Toplantımız davetlilerin dilek ve temennilerinin dinlenmesini takiben, dernek başkanı E. Sare Aydın’ın kapanış konuşmasıyla sona erdi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top